Niedzielski: W optymistycznym scenariuszu średnia tygodniowa zachorowań wzrośnie do 8-10 tysięcy

Niedzielski: W optymistycznym scenariuszu średnia tygodniowa zachorowań wzrośnie do 8-10 tysięcy
Fot. Pixabay

W optymistycznym scenariuszu średnia tygodniowa zachorowań wzrośnie do 8-10 tysięcy – powiedział w środę w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył jednocześnie, że to, jak będzie wyglądała rzeczywistość, zależy w dużej mierze od zachowań społecznych.

Szef MZ na konferencji prasowej w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli był pytany o przygotowane przez resort modele prognozujące dalszy rozwój epidemii w Polsce.

Minister zwrócił uwagę na dwa czynniki krytyczne, które mają wpływ na dynamikę trzeciej fali koronawirusa. Czynniki te – jak wskazał – to poluzowanie dyscypliny społecznej i nowa mutacja koronawirusa.

– Wiemy, że w Polsce obecna jest mutacja brytyjska. (…) W zeszłym tygodniu mieliśmy informację, że obecność tej mutacji jest mniej więcej 5-procentowa. Kolejne próbki, które wpływają pokazują, że niestety ten udział mutacji brytyjskiej rośnie. To jest też element kluczowy, który ewentualnie może doprowadzić do rozwoju trzeciej fali – powiedział Niedzielski.

Zaapelował o stosowanie się do reguł sanitarnych. – Do znudzenia można powtarzać, że zachowanie dystansu, dezynfekcji, noszenie maseczek, to są naprawdę kluczowe instrumenty walki z koronawirusm – podkreślił.

Minister zdrowia wskazując na prognozy krótkookresowe, powiedział że wszystkie modele mówią o wzroście zakażeń w perspektywie miesiąca. – On jest naturalną konsekwencją poluzowania obostrzeń. (…) Wzrostu się spodziewamy, ale jego skala zależy oczywiście od tego, jak będą działały te dwa elementy. Jeżeli będziemy nieodpowiedzialni i dodatkowo nałoży się na to bardziej zakaźna mutacja koronawirusa, oczywiście trzeba się spodziewać wystrzału dziennej liczby zachorowań – przestrzegł.

– W optymistycznym scenariuszu zakładamy, że te zachorowania w liczbie średniotygodniowej wzrosną do przedziału 8-10 tys. – dodał szef MZ. Zaznaczył, że model ten nie pokazuje jednak, jak będzie wyglądała rzeczywistość, bo ona zależy od naszych zachowań. (PAP)

Karolina Kropiwiec, Renata Chrzanowska
Print Friendly, PDF & Email