Niedzielski: Udostępniliśmy aplikację umożliwiającą odczytywanie QR-kodu certyfikatu UCC

Niedzielski: Udostępniliśmy aplikację umożliwiającą odczytywanie QR-kodu certyfikatu UCC
Fot. Pixabay

W czwartek w sklepie Google została udostępniona aplikacja umożliwiająca odczytywanie QR-kodu potwierdzającego posiadanie unijnego certyfikatu COVID-19 UCC – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak zaznaczył Niedzielski, sprawdzenie, czy osoby biorące udział w danym wydarzeniu są zaszczepione, czy nie, jest odpowiedzialnością organizatora.

– Dzisiaj udostępniamy w sklepie Google aplikację, która umożliwi odczytywanie tych kodów. Wczoraj udostępniliśmy taką samą aplikację na system operacyjny IOS Apple, więc w zasadzie na każdej komórce można w tej chwili zamontować czytnik tego QR-kodu – poinformował.

Dodał, że to organizator będzie następnie rozliczany z przestrzegania limitu osób, które mogą wziąć udział w danym wydarzeniu.

– Oczywiście po stronie osoby, która wchodzi, która wie, że jest zaszczepiona, jest posiadanie przy sobie odpowiedniego dowodu. Ten dowód może mieć charakter tradycyjny – czyli wydruk kartki z QR-kodem – albo po porostu trzeba mieć na urządzeniu mobilnym ten kod, który będzie do odczytania – wyjaśnił Niedzielski.

Jak zaznaczył, Polska jest „przygotowana technicznie”. – Przyjemnie mi powiedzieć, że jesteśmy jednym z pierwszych krajów europejskich, który ma przygotowaną całą tę infrastrukturę elektroniczną – podkreślił minister zdrowia. (PAP)

Iwona Żurek
Print Friendly, PDF & Email