Niedzielski: Przyjęcie drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 warunkuje skuteczność szczepienia

Niedzielski: Przyjęcie drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 warunkuje skuteczność szczepienia
Fot. Ministerstwo Zdrowia

Przyjęcie drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 rzeczywiście warunkuje skuteczność przebiegu całego procesu szczepienia i nie możemy z tych dawek rezygnować, a takie niepokojące zjawisko widzimy – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski zaszczepił się w piątek drugą dawką szczepionki AstraZeneca w punkcie szczepień przy Stadionie Narodowym w Warszawie.

– Tak miałem wyznaczony termin, ponieważ szczepiłem się AstrąZenecą, więc ten odstęp (pomiędzy dawkami – PAP) był stosunkowo dłuższy – wyjaśnił podczas konferencji prasowej.

Jak zaznaczył, przyjęcie drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 jest ważne, aby utrzymał się „efekt ustabilizowania, albo przynajmniej niedopuszczenia do ponownego wzrostu zakażeń”.

– Druga dawka bardzo podnosi skuteczność procesu zaszczepienia. Można powiedzieć, że szkoda marnować ten efekt przyjęcia pierwszej dawki rezygnując z dawki drugiej – podkreślił minister zdrowia.

Zdaniem Niedzielskiego, „widzimy bardzo niepokojącą tendencję”. – Analizowaliśmy dane dotyczące niezgłaszania się na szczepienie. Proszę sobie wyobrazić, że w okresie, kiedy szczepiliśmy już drugą dawką – dokładnie pierwszy raz chyba około 27 stycznia była druga dawka po raz pierwszy przyjmowana – to od tego okresu do końca maja mieliśmy 8 tys. niezgłoszeń na przyjęcia drugiej dawki – mówił.

Dodał, że od 1 czerwca do czwartku na przyjęcie drugiej dawki nie zgłosiło się ponad 44 tys. pacjentów. – Tutaj widać, że tan okres wakacyjny, ale prawdopodobnie też okres tego, że mamy obniżoną liczbę zakażeń, co też powoduje, że to poczucie zagrożenia pandemią pozornie maleje – są czynnikami, które oddziałują na to, że niestety tych niezgłoszeń jest więcej – ocenił Niedzielski.

Minister podkreślił, że szczepiąc się chciał pokazać, że przyjmowanie drugiej dawki jest „bardzo ważne”. – Żebyście państwo pamiętali o tym, że ta druga dawka jest koniczna do przyjęcia, bo ona poprawia skuteczność działania preparatu w każdym wymiarze – zaznaczył.

– Jeżeli mamy w Polsce ogólną liczbę zachorowań po przyjęciu szczepień w okolicach 90 tys., to tylko 8 proc. z tej liczby jest wśród osób, które przyjęły drugą dawkę i oczywiście od przyjęcia tej drugiej dawki minęło 14 dni – przypomniał Niedzielski.

Jak zastrzegł minister, „przyjęcie drugiej dawki rzeczywiście warunkuje skuteczność przebiegu całego procesu szczepienia i nie możemy z tych dawek rezygnować, a takie niepokojące zjawisko widzimy”. (PAP)

Iwona Żurek, Katarzyna Herbut
Print Friendly, PDF & Email