Niedzielski: Priorytetem ministerstwa zdrowia przywracanie leczenia we wszystkich dziedzinach

Niedzielski: Priorytetem ministerstwa zdrowia przywracanie leczenia we wszystkich dziedzinach
Fot. Pixabay

Wychodzimy z trzeciej fali pandemii. Obecnie głównym celem działalności ministerstwa zdrowia i premiera jest przywracanie po pandemii COVID-19 możliwości leczenia we wszystkich dziedzinach – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia wraz z premierem Mateuszem Morawieckim wziął we wtorek udział w otwarciu Centrum Chorób Rzadkich w Instytucie „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

Minister podkreślił, że wychodzimy obecnie z trzeciej fali pandemii. – Liczba zachorowań – mówię o średniej – systematycznie maleje – dodał. Przyznał, że liczba zachorowań w ostatnich dwóch dniach była nieco wyższa, niż tydzień temu, ale – jak zaznaczył – wynika to z faktu, iż tydzień temu to majówka zaburzyła „normalny cykl tygodniowy”.

– W związku z tym te dzienne wzrosty, z jakimi mamy do czynienia, nie są jeszcze powodem do niepokoju, bo tak, jak powiedziałem, na poziomie średnich mamy cały czas malejący trend zachorowań – dodał Niedzielski.

Jak jednocześnie zauważył mamy do czynienia z „deficytami zdrowia”, spowodowanymi nie tylko samym covidem, ale również zaniedbaniami jeśli chodzi m.in. o profilaktykę. – Wynikało to, czy to z naszych lęków, czy też po prostu z ograniczonej dostępności, bo dużą część infrastruktury sektora opieki medycznej musieliśmy przeznaczyć na walkę z covidem – podkreślił szef MZ.

Jak dodał, otwarcie Centrum Chorób Rzadkich jest kolejnym krokiem, który ma pokazać, że teraz głównym celem działalności ministra zdrowia i premiera jest przywracanie możliwości leczenia we wszystkich dziedzinach. I to przywracanie nie tylko pod kątem powrotu do normalnej dostępności, ale przywracanie, które musi mieć pewien dodatkowy efekt po to, żeby te deficyty zdrowia z pandemii nadrabiać – mówił Niedzielski. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email