Niedzielski: Obecnie szczepienia przeciw COVID-19 wciąż są bezpłatne, z czasem będą refundowane

Niedzielski: Obecnie szczepienia przeciw COVID-19 wciąż są bezpłatne, z czasem będą refundowane
Fot. Ministerstwo Zdrowia

Wszyscy, którzy we wrześniu, październiku będą się szczepili przeciw COVID-19 w związku ze zbliżającą się czwartą falą i zwiększeniem liczby zakażeń, będą mogli uczynić to bezpłatnie – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W czasie konferencji prasowej w Karpaczu szef resortu zdrowia pytany był, czy szczepienia przeciw COVID-19 będą bezpłatne.

– Normalne szczepienia, które mamy w kalendarzu szczepień czy inne podlegają zasadom refundacyjnym. Czyli jeżeli określa się grupy, w ramach których refundacja jest 100 proc. czy 50 proc., to ta odpłatność jest stopniowo redukowana – powiedział Niedzielski

Przyznał, że „szczepienia przeciwko COVID-19 miało od początku nieco inną formułę”. – Nie było wskazanych grup. Była określona cała populacja i pełna dostępność. Na pewno będzie jakiś moment w czasie – nie przesądzałbym, czy to będzie od początku roku – kiedy te szczepienia będą objęte zwykłym systemem refundacji – powiedział szef MZ.

Wyjaśnił, że „jeżeli zostaną objęte nim szczepienia covidowe, to będziemy decydować o poziomie refundacji, który może być zróżnicowany w poszczególnych grupach, tak jak to jest przy szczepieniu np. na grypę, gdzie szczepienia dla osób w wieku senioralnym jest w pełni refundowane. Wtedy będziemy te decyzje podejmowali – powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że „w obecnej sytuacji wszyscy, którzy we wrześniu, październiku będą się szczepili w związku ze zbliżającą się czwartą falą i zwiększeniem liczby zakażeń, będą mogli uczynić to bezpłatnie”.

Ponad 18,95 osób jest w Polsce w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, czyli otrzymało dwie dawki preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson – podano we wtorek na stronach rządowych.

Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciwko COVID-19 wynosi 36 525 458. W pełni zaszczepionych jest 18 957 376 osób. Łącznie do Polski dostarczono 53 910 230 dawek, z czego do punktów trafiło 38 488 580.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 391 290 dawek.

Zgłoszono w tym czasie 14 970 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych. (PAP)

Magdalena Gronek
Print Friendly, PDF & Email