Niedzielski o zakupie dodatkowych szczepionek: Analizujemy różne możliwości

Niedzielski o zakupie dodatkowych szczepionek: Analizujemy różne możliwości
Fot. Gustavo Fring / Pexels

Cały czas analizujemy różne możliwości, ale ze względu na delikatność tej sprawy na razie nie będziemy ujawniali żadnych szczegółów – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o ewentualny zakup przez Polskę dodatkowych szczepionek poza mechanizmem europejskim.

Minister Niedzielski we wtorek był pytany o możliwość ewentualnego zakupu dodatkowych szczepionek poza mechanizmem europejskim.

– Proszę zwrócić uwagę, że oprócz tego, że znalazły się państwa, które z tego mechanizmu się wyłamały i w pewnym sensie autoryzują czy dopuszczają możliwości takich zachowań w przyszłości, to mamy również pewien poziom niewywiązywania się ze zobowiązań umownych Pfizera, dotyczy to również Moderny w zakresie przesunięcia ostatniej dostawy (…), więc tych powodów zaczyna się pojawiać w przestrzeni coraz więcej – powiedział.

– Tak jak już wielokrotnie państwa informowaliśmy, my cały czas analizujemy różne możliwości – możliwości, które też były realizowane w innych krajach – ale ze względu na delikatność tej sprawy na razie szczegółów żadnych nie będziemy ujawniali, poza tą informacją, że tak, rzeczywiście analizujemy takie możliwości – dodał Niedzielski.

Zaznaczył, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. – Co jakiś czas regularnie pojawiają się nowe propozycje, nowe oferty ze strony dostawców. Niedawno negocjowaliśmy dodatkową pulę zakupów Pfizera poprzez mechanizm europejski. Dzisiaj mamy kolejną propozycję dotyczącą Moderny, która przestawiła akcent w dostawach z IV kwartału na III kwartał tego roku, co z naszego punktu widzenia staje się już bardziej intersujące – powiedział minister zdrowia.

Dodał, że „pojawiają się nowi, kolejni producenci, z którymi w ramach mechanizmu europejskiego, będziemy w najbliższym czasie podpisywali umowy”. Podkreślił, że o podjętych decyzjach rząd będzie na bieżąco komunikował. (PAP)

Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec
Print Friendly, PDF & Email