Niedzielski o trzeciej dawce szczepionki: Wstępne wyniki przedstawiła Moderna, skuteczność zdecydowanie wyższa

Niedzielski o trzeciej dawce szczepionki: Wstępne wyniki przedstawiła Moderna, skuteczność zdecydowanie wyższa
Fot. Mateusz Misztal

Bardzo wstępne wyniki na temat skuteczności trzeciej dawki szczepionki na nowe mutacje koronawirusa przedstawiła Moderna – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, ta skuteczność jest „zdecydowanie wyższa, niż przy takim standardowym podaniu preparatu”.

Minister zdrowia pytany na konferencji prasowej o to, kiedy możemy spodziewać się wyników dot. skuteczności trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19, odpowiedział, że „już takie bardzo wstępne wyniki przedstawiła Moderna”.

– Skuteczności na wszystkie nowe mutacje są zdecydowanie wyższe, niż przy takim standardowym podaniu preparatu w tej wersji. Ale to są jeszcze wyniki, które nie zostały zaudytowane, potwierdzone chociażby przez Europejską Agencję Leków, więc na razie traktujemy je jako wyniki wstępne, robocze – mówił Niedzielski.

Wskazał, że to zależy od dwóch czynników – „po pierwsze od zakończenia procesu badania, po drugie od procesu certyfikacji przez EMA”. – My cały czas będziemy się opierali na tym potwierdzeniu wiarygodności – zaznaczył. (PAP)

Katarzyna Krzykowska
Print Friendly, PDF & Email