Niedzielski o szczepieniach uczniów: będziemy szukali kolejnych zachęt

Niedzielski o szczepieniach uczniów: będziemy szukali kolejnych zachęt
Fot. Kancelaria Premiera / arch.

Do tej pory mamy zaszczepionych ok. 700 tys. uczniów, czyli ok. 30 proc. Będziemy szukali kolejnych zachęt i rozwiązań, aby zaszczepionych uczniów było więcej – zapowiedział szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że liczba złożonych deklaracji ws. szczepień uczniów w szkołach nie jest imponująca.

Niedzielski na konferencji prasowej we wtorek powiedział, że nie ma jeszcze danych o liczbie deklaracji rodziców chcących zaszczepić dzieci przeciwko COVID-19 w szkołach. Na uwagę dziennikarza, że obecnie jest to ponad 40 tys. deklaracji, odparł: „rzeczywiście nie jest to liczba imponująca”.

Jak zaznaczył, do tej pory mamy już zaszczepionych około 30 proc. uczniów, czyli 700 tys. dzieci. – Więc to nie jest tak, że startujemy od zera, mam nadzieję – jeżeli te dane potwierdzimy i zweryfikujemy – to na pewno będziemy szukali takich kolejnych zachęt, kolejnych rozwiązań – powiedział Niedzielski. Dodał, że oczywiście chciałby, żeby było więcej zaszczepionych dzieci.

MEiN poinformował w poniedziałek wieczorem, że dyrektorzy zebrali od rodziców 48 tys. 303 deklaracji o chęci szczepienia dziecka przeciwko COVID-19 w ramach akcji organizowanych przez szkoły. Chęć zaszczepienia się zgłosiło też blisko 1 tys. 490 pracowników szkół, a także 3 tys. 380 członków rodzin uczniów. Deklaracje zbierane są od 1 września. Od poniedziałku można już szczepić dzieci w szkołach.

Resort edukacji i nauki poinformował, że w całym kraju do 10 września z punktami szczepień nawiązało współpracę 10 tys. 626 szkół. Szczepienia na terenie szkoły odbędą się w 1 tys. 398 placówkach. Dodatkowo ponad 9 tys. szkół (9067) zorganizuje szczepienia dla uczniów w populacyjnych punktach szczepień.

Według MEiN średnio w skali całego kraju zaszczepionych jest 34,40 proc. uczniów w wieku 12-18 lat.

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19, szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne. Szczepione mogą być osoby dorosłe oraz dzieci i młodzież od 12. roku życia. Decyzja w zakresie szczepień dzieci powyżej 12. roku życia należy do ich rodziców. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia szczepione mogą być szczepione dwoma preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna. (PAP)

Karol Kostrzewa
Print Friendly, PDF & Email