Niedzielski: Nie chciałbym, żeby Krupówki stały się początkiem trzeciej fali pandemii w Polsce

Niedzielski: Nie chciałbym, żeby Krupówki stały się początkiem trzeciej fali pandemii w Polsce
Fot. Ministerstwo Zdrowia

Nie chciałbym, żeby Krupówki stały się początkiem trzeciej fali pandemii koronawirusa w Polsce – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jego zdaniem tańce i śpiewy na zakopiańskich Krupówkach w weekend to „drastyczne zwiększenie ryzyka”.

W miniony weekend do Zakopanego, w związku z poluzowaniem obostrzeń epidemicznych, przyjechało wielu turystów. Dodatkowo w weekend nałożyły się walentynki i konkurs skoków narciarskich na Wielkiej Krokwi. Od piątku policja w powiecie tatrzańskim interweniowała 200 razy. Po sobotnich zawodach na Wielkiej Krokwi, na Krupówkach było kilka tysięcy turystów. Wielu z nich przesadziło z alkoholem i wszczynało awantury. Policja odnotowała także minionej doby 65 wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem obowiązku zakładania maseczek. 45 z nich zakończyło się mandatami karnymi, a w dwudziestu przypadkach sprawy zostały skierowane do sądu.

Niedzielski zauważył na konferencji prasowej, że miniony piątek był „kolejnym kluczowym dniem w walce z pandemią, bo rozpoczęły się szczepienia nauczycieli, ale też dokonaliśmy luzowania obostrzeń”. W tym kontekście wskazał m.in. na otwieranie hoteli lub stoków. – Robiliśmy to z duszą na ramieniu – powiedział.

Nawiązując do wydarzeń z Zakopanego Niedzielski ocenił, że trudno to skomentować. – Każdy z nas, kto widział zdjęcia, nagłówki czy filmiki chyba łapał się za głowę przestraszony tym, jakie mogą być konsekwencje – wskazał.

Prezentując jedno z nagrań z Krupówek, gdzie zgromadzony tłum ludzi śpiewał i tańczył, szef MZ zwrócił uwagę, że „te tańce i śpiewy to drastyczne zwiększenie ryzyka rozprzestrzeniania się pandemii”.

– Patrząc na to przypominam sobie sytuację sprzed roku (…), gdy jednym z takich kluczowych zdarzeń rozwijania się pandemii w Europie był mecz Ligi Mistrzów na stadionie w San Siro (we Włoszech – PAP). W związku z nagromadzeniem się kibiców śpiewaniem, zabawą, doszło do ogromnej skali rozprzestrzeniania się wirusa. Nie chciałbym, żeby Zakopane stało się naszym San Siro – mówił Niedzielski.

– Nie chciałbym, żeby Krupówki były początkiem trzeciej fali w Polsce – dodał.

Dlatego – powiedział szef MZ – „apeluję do wszystkich o odpowiedzialność, która w tej sytuacji ma szczególne znaczenie”. – Nie chciałbym też, żeby wysiłek medyków został zniweczony przez tak głupie i nieodpowiedzialne zachowanie – podkreślił. (PAP)

Dorota Stelmaszczyk
Print Friendly, PDF & Email