Niedzielski: NFZ wyjaśnia przypadki, gdy podmioty chcą większych środków niż te, które dostają

Niedzielski: NFZ wyjaśnia przypadki, gdy podmioty chcą większych środków niż te, które dostają
Fot. Pixabay

Zdarza się, że w ocenie podmiotów leczniczych należne im środki powinny być większe niż to, co otrzymują z NFZ – stwierdził w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Wszystkie sytuacje są wyjaśniane – zapewnił.

Szef resortu zdrowia był pytany w Sosnowcu na środowej konferencji prasowej, czy do MZ dotarły dokumenty dotyczące szpitala uniwersyteckiego w Krakowie, który domaga się dodatkowych pieniędzy za działalność w czasie pandemii.

– Jeżeli chodzi o kwestie rozliczeń finansowych, to instytucją właściwą w systemie jest Narodowy Fundusz Zdrowia – wskazał minister.

Przypominał, że to dyrektor właściwego oddziału NFZ w pierwszej kolejności prowadzi rozliczenia.

– Jeżeli są jakieś poważne zastrzeżenia i wątpliwości dotyczące bądź to niewłaściwej kwalifikacji, bądź niewłaściwego rozliczenia, jest oczywiście centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, która w takich relacjach jest instytucją odwoławczą – powiedział.

Dodał, że nie widział dokumentów w przywołanej sprawie. – Przyznam, że to nie jest niezwykłą sytuacją, żeby w ocenie podmiotu leczniczego należne środki były większe od tego, co otrzymuje z NFZ. Te sytuacje, każda po każdej, są wyjaśniane – zaznaczył minister.

Wskazał, że „w razie zupełnie przeciwstawnych stanowisk jest droga sądowa, która jest wykorzystywana”. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Anna Gumułka
Print Friendly, PDF & Email