Niedzielski: Najbardziej czarne scenariusze to 20, 20-parę tys. hospitalizacji pacjentów z COVID-19

Niedzielski: Najbardziej czarne scenariusze to 20, 20-parę tys. hospitalizacji pacjentów z COVID-19
Fot. Martin Lopez / Pexels

Najbardziej czarne scenariusze zakładają, że liczba osób hospitalizowanych w powodu COVID-19 może pod koniec roku sięgać 20, 20-paru tysięcy – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. – Liczymy się z tym, że hospitalizacji będzie dużo, ale jesteśmy przygotowani – zapewnił.

Minister zdrowia pytany był w piątek wieczorem w TVP Info o przebieg czwartej fali pandemii COVID-19 w Polsce i prognozy resortu.

– Czwarta fala się rozpędza, mamy prognozy takie, że na koniec października będziemy mieli około 5 tys. zakażeń Prognozujemy, że na koniec listopada ta dzienna liczba zakażeń będzie rzędu 7-, 12-, a nawet 15 tys. I to będzie mniej więcej szczyt fali – powiedział Niedzielski. Według niego, pod koniec grudnia „będzie sytuacja troszeczkę lepsza”. Jak wyjaśnił, przewidywane jest wtedy ok. 7 tys. zakażeń do, góra, 12 tys. – To powolne rozpędzanie się fali w porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia w zeszłym roku, to jest właśnie efekt szczepień – działa naturalna bariera – dodał.

Minister zdrowia wskazał, że choć czwarta fala rozpędza się stosunkowo wolno, to cały czas zakładane jest, że liczba hospitalizacji osób z COVD-19 może być – jak zaznaczył – stosunkowo duża. – W tych najbardziej czarnych scenariuszach przewidujemy, że ta liczba hospitalizacji może sięgnąć nawet 20, 20-paru tys. Mówię tutaj o przełomie roku, kiedy będzie ta kumulacja i apogeum fali – zaznaczył szef MZ.

I dodał, że „liczymy się z tym, że hospitalizacji będzie dużo, ale też jesteśmy przygotowani, bo mamy szpitale tymczasowe (…). W ostatnich dwóch tygodniach uruchomiliśmy dwa – poinformował. – W tej chwili podejmujemy decyzję, co do uruchomienia w Wielkopolsce szpitala tymczasowego. Być może za chwilę trzeba będzie (uruchomić – PAP) Ostrołękę, żeby obsługiwała wschodnią, północną część Mazowsza – podał Niedzielski. – Pod tym względem mamy plany, w zależności od liczby infekcji i stopnia ich ciężkiego przebiegu – zapewnił.

Ministerstwo Zdrowia w piątek poinformowało, że badania potwierdziły 2 771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Resort zdrowia podał też, że w szpitalach przebywa 2 877 osób z COVID-19, w tym 257 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. Według staniu na piątek rano dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 7 765 łóżek i 831 respiratorów. (PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka
Print Friendly, PDF & Email