Niedzielski: Na rehabilitację postcovidową w uzdrowisku wystarczy skierowanie lekarza

Niedzielski: Na rehabilitację postcovidową w uzdrowisku wystarczy skierowanie lekarza
Fot. Pixabay

Skierowanie od dowolnego lekarza będzie uprawniało do wzięcia udziału w rehabilitacji postcovidowej w uzdrowisku – zapowiedział w poniedziałek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

W poniedziałek odbył się w Nałęczowie briefing na temat rehabilitacji pocovidowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, p.o. prezesa NFZ Filipa Nowaka i prezesa zarządu Zakładu Leczniczego „Uzdrowisko Nałęczów SA” Piotra Marczyka

Szef MZ Adam Niedzielski powiedział, że przygotowano nowe rozwiązanie w postaci rehabilitacji postcovidowej, która ma być powszechnie dostępna.

– To jest główne założenie, które przyświecało przy konstruowaniu tego rozwiązania – podkreślił.

Zapewnił, że do wzięcia udziału w programie wystarczy skierowanie dowolnego lekarza, również POZ. – Rok czasu od przechorowania, skierowanie i telefon bezpośrednio do ośrodka – wyjaśnił

Dodał, że wyspecjalizowana jednostka w Głuchołazach przygotowała kompleksowy program rehabilitacji.

– Ale jednym z wniosków i w związku z zainteresowaniem, jakim się cieszył ten ośrodek w Głuchołazach było to, że właśnie ta rehabilitacja postcovidowa musi być szeroko dostępna. Przygotowaliśmy takie rozwiązanie, że ta rehabilitacja będzie możliwa do świadczenia właśnie w uzdrowiskach, ale również też w warunkach ambulatoryjnych i domowych – mówił.

Dodał, że w kwestii wykorzystania uzdrowisk gotowe są już rozwiązania. Plan rehabilitacyjny został opracowany wspólnie z Krajową Izbą Fizjoterapeutów. Jego celem ma być powrót do zdrowia. Niedzielski zaznaczył, że najczęstszym skutkiem covidu jest utrata wydolności oddechowej.

– Wszystkie chętnie uzdrowiska, które spełniają warunki, które nie są żądnymi wygórowanymi warunkami, bo mówimy tutaj o pewnej minimalnej obsadzie personelu – będą po zgłoszeniu do NFZ i wpisie na odpowiedni wykaz mogły świadczyć taki program – zapowiedział. (PAP)

Szymon Zdziebłowski, Zbigniew Kopeć
Print Friendly, PDF & Email