Niedzielski: Liczba zakażeń zdecydowanie rośnie, jedyną bronią szczepienia

Niedzielski: Liczba zakażeń zdecydowanie rośnie, jedyną bronią szczepienia
Fot. Pixabay

Jesteśmy w punkcie, w którym liczba zakażeń zdecydowanie rośnie, musimy się liczyć z tym, że w kolejnych tygodniach dojdzie do przyspieszenia. Jedyną bronią, którą dysponujemy są szczepienia – powiedział w środę w Białymstoku minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister odwiedził w środę Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.

– Jesteśmy w takim punkcie czasu, gdzie liczba zakażeń już zdecydowanie rośnie. Proszę zwrócić uwagę, że z tygodnia na tydzień mamy już te dynamiki wzrostowe rzędu powyżej 20 procent i tej tendencji prawdopodobnie nic na razie nie odwróci. Musimy się liczyć z tym, że w kolejnych tygodniach, szczególnie pod koniec sierpnia, a potem oczywiście wchodząc we wrzesień, będziemy mieli do czynienia z przyspieszeniem – powiedział Niedzielski.

Jego zdaniem, będziemy się powoli zbliżali „do granicy tysiąca czy nawet więcej zakażeń”. Niedzielski podkreślił, że „jedyną bronią, którą w tej chwili mamy, którą dysponujemy są szczepienia, które powinniśmy kontynuować”.

Minister zdrowia zachęcał do tego, by się szczepić. Zwrócił uwagę, że obecnie na szczepienie można się zapisać z dnia na dzień w dowolnym punkcie, uruchamiane są także rozwiązania mobilne. – To szczepienia tylko i wyłącznie mogą nas uchronić przed scenariuszem, który by oznaczał powrót do sytuacji, z którą mieliśmy wcześniej do czynienia – zaznaczył Niedzielski.

Podkreślił, że odwiedził w środę również Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, gdzie rozmawiał m.in. na temat wykorzystania zdobyczy nauki, technologii do tego, „by lepiej radzić sobie z pandemią”.

– Rozmawialiśmy o bardzo ciekawych badaniach genomu, które tu, według państwa, pokazują też pewnego rodzaju skłonność do ciężkiego przechodzenia COVID. Na pewno razem z Agencją Badań Medycznych będziemy temat dalej eksplorowali pod kątem przede wszystkim jego wartości użytkowej, czyli wykorzystania chociażby identyfikacji czy weryfikacji tego genomu u pacjentów, chociażby pod kątem ewentualności przyjmowania trzeciej dawki – zaznaczył Niedzielski.

Minister zdrowia przekazał, że rozmowa dotyczyła także inwestycji dotyczących Szpitala Klinicznego w Białymstoku. – Widać, że te mury, które tu są za nami, nie są nazbyt imponujące i traktuję to również jako zobowiązanie ministra zdrowia, by ta infrastruktura się poprawiła – zadeklarował. – W niedługim czasie uruchomimy już subfundusz inwestycyjny w ramach funduszu modernizacyjnego, w ramach którego będziemy finansowali chociażby wymianę łóżek – dodał. (PAP)

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Sylwia Wieczeryńska
Print Friendly, PDF & Email