Niedzielski: Jesteśmy w kontakcie z partnerami, którzy też chcą uelastycznienia dostaw szczepionek

Niedzielski: Jesteśmy w kontakcie z partnerami, którzy też chcą uelastycznienia dostaw szczepionek
Fot. Adam Guz / KPRM

Jesteśmy w kontakcie z partnerami z Unii Europejskiej, którzy też chcą uelastycznienia dostaw szczepionek przeciw COVID-19 – przekazał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ mówił w wywiadzie dla PAP kilka dni temu, że zmieniła się sytuacja epidemiczna, ale przede wszystkim geopolityczna, więc muszą też zmienić się kontrakty na szczepionki przeciw COVID-19. Argumenty resortu zdrowia za zmianami to – jak wyliczał – wyhamowanie epidemii, obciążenie Polski finansowaniem opieki medycznej uchodźców z Ukrainy szukających w Polsce schronienia po inwazji Rosji, a także fakt, że producenci mieli dostarczać od początku tego roku coraz nowsze, zmodyfikowane szczepienia multiwariantowe.

– Nie chcemy zrywać umów, tylko je uelastycznić, wydłużyć terminy dostaw, a tym samym terminy płatności – akcentował w rozmowie z PAP Niedzielski. Relacjonował, że ze strony Moderny widać chęć poszukiwania kompromisu, z Pfizerem resort przygotowuje się do wejścia na drogę sadową, choć – jak zaznaczał – wolałby jej uniknąć.

– Jesteśmy w kontakcie z naszymi partnerami z UE, którzy, tak jak Polska, oczekują większej elastyczności koncernów farmaceutycznych. Lista zainteresowanych stopniowo się zwiększa – napisał w czwartek na Twitterze minister Niedzielski, załączając publikację „Dziennika Gazety Prawnej”.

„DGP” podał w czwartek, że do zmiany umów z dostawcami preparatu na COVID-19 przygotowują się – wzorem Polski – kolejne państwa, m.in. Słowacja, Litwa, Węgry, Rumunia i Bułgaria. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email