Niedzielski: Dziękuję abp Gądeckiemu i bp. Mizińskiemu za ostatni dialog, który skończył się komunikatem

Niedzielski: Dziękuję abp Gądeckiemu i bp. Mizińskiemu za ostatni dialog, który skończył się komunikatem
Fot. Pixabay

Minister zdrowia Adam Niedzielski podziękował w piątek przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławowi Gądeckiemu i sekretarzowi generalnemu KEP bp. Arturowi Mizińskiemu za ostatni dialog, który zaowocował stanowiskiem. W jednoznaczny sposób pokazuje on, że „szczepienie jest realizacją idei dobra wspólnego” – zaznaczył minister.

W czasie piątkowego briefingu na Stadionie Narodowym w Warszawie szef resortu zdrowia podziękował przewodniczącemu KEP za czwartkowe oświadczenie ws. szczepień przeciw COVID-19.

– Chciałem bardzo serdecznie podziękować abp. Gądeckiemu i bp. Mizińskiemu za ten ostatni dialog – bardzo owocny, który skończył się stanowiskiem i komunikatem Episkopatu – powiedział Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że oświadczenie przewodniczącego KEP „w jednoznaczny sposób pokazuje, że szczepienie jest realizacją idei dobra wspólnego”, czyli „troski nie tylko o siebie, ale troski o bliźniego”.

W ocenie ministra Niedzielskiego – przekaz Kościoła „powinien trafić do wszystkich osób wierzących, ale też niewierzących”, ponieważ jak wyjaśnił – „szczepienie jest nie tylko realizacją ochrony własnego zdrowia i własnego dobra, ale też ochroną bliźniego”.

W środę w ministerstwie zdrowia odbyło się spotkanie ministra Niedzielskiego z bp Arturem Mizińskim w czasie, którego zapoznał się on z całym procesem szczepień, jaki odbywa się w Polsce. – Minister zwracał uwagę na potrzebę głosu ze strony Kościoła, bo jest on niejednokrotnie cenniejszy, niż wszystkie akcje, jakie możemy zorganizować. Kościół dla wielu osób w naszym kraju jest niekwestionowanym autorytetem i jeżeli autorytet zabiera głos, to ma to swoją poważną wagę – powiedział w czwartek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Przewodniczący KEP wydał w czwartek oświadczenie, w którym zaznaczył, że „szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są, jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw”.

Podkreślił, że „decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne”.

Odwołując się do Noty Kongregacji Nauki Wiary z 21 grudnia 2020 roku, abp Gądecki napisał, że „szczepienie nie jest, co do zasady, obowiązkiem moralnym”.

Zapewnił jednocześnie, że „Kościół będąc w kontakcie z właściwymi służbami medycznymi i sanitarnymi wspiera edukacyjne i informacyjne inicjatywy społeczne i publiczne, których celem jest zwiększenie świadomości wiernych w kwestii szczepień”.

Przewodniczący KEP zaznaczył również, że „Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się”. (PAP)

Magdalena Gronek, Katarzyna Herbut
Print Friendly, PDF & Email