Niedzielski: Apogeum obecnej fali epidemii prognozowane jest na przełomie listopada i grudnia

Niedzielski: Apogeum obecnej fali epidemii prognozowane jest na przełomie listopada i grudnia
Fot. Pixabay

Apogeum obecnej fali epidemii prognozowane jest na przełomie listopada i grudnia, być może w połowie grudnia – podał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Na koniec roku spodziewane jest 7-10 tys. nowych zakażeń dziennie – wskazał.

– Mamy coraz nowsze prognozy, które uwzględniają trajektorię liczby zakażeń i hospitalizacji w najbliższym okresie. Te prognozy są w miarę pozytywne, tzn. mówimy o tym, że na koniec października będziemy mieli średnią liczbę zakażeń ok. 5 tys. – powiedział w wp.pl szef resortu zdrowia.

– Na koniec listopada z kolei, przedziałowo prognozy mówią mniej więcej o 8-10, do 12 tys. Na koniec roku, pod koniec grudnia spodziewane jest 7-10 tys. zakażeń – podał.

Apogeum obecnej fali – jak poinformował – prognozowane jest w okolicach przełomu listopada i grudnia, być może w połowie grudnia.

Minister stwierdził że zakażenia na poziomie 5, czy 7 tys. nie wymagają podejmowania decyzji skutkujących konsekwencjami dla życia społeczno-gospodarczego.

– Uważam, że dyskusje o zwiększaniu obostrzeń są po prostu przedwczesne. Mamy pewien poziom odporności naturalnej, dzięki szczepieniom i temu, że część osób przechorowała COVID-19 – stwierdził. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email