Niedzielski: 5 tys. zakażeń dziennie to wyznacznik stabilności

Niedzielski: 5 tys. zakażeń dziennie to wyznacznik stabilności
Fot. Pixabay

5 tys. zakażeń dziennie to wyznacznik stabilności planu luzowania obostrzeń – podkreślał podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodawał też, że tempo luzowania restrykcji będzie zależne także od sytuacji w szpitalach.

Szef MZ pytany o to, jaki musi być wskaźnik zachorowań na 100 tys. mieszkańców, aby dalsze restrykcje były zdejmowane, odparł, że plan, który został zaprezentowany w środę opiera się na prognozie zachorowań i spadku zakażeń.

– Plan, który zaprezentowaliśmy jest przede wszystkim kompleksowy, też oparty na prognozie zachorowań, którą mamy i która jest oparta na fundamentalnym założeniu, że to tempo, które obserwujemy i tempo spadku zakażeń jest bardzo wysokie, będzie się oczywiście ono utrzymywało i stopniowo wygaszało tak, żebyśmy w połowie maja mieli liczbę zachorowań poniżej pięciu tysięcy dziennie. To jest pewnego rodzaju wyznacznik stabilności tego planu – mówił Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że plan ma pewne rezerwy „tolerancji”, co oznacza, że nie będzie on zmieniany, jeśli nastąpią drobne różnice rzędu kilku zakażeń dziennie. Jednocześnie Niedzielski dodał, że proces luzowania zakażeń jest także uzależniony od funkcjonowania infrastruktury szpitalnej. W tym kontekście wspomniał, że prawie 26 tys. osób jest hospitalizowanych, co stanowi o 3 tys. więcej niż w szczycie drugiej fali. (PAP)

Mateusz Roszak
Print Friendly, PDF & Email