Niechaj ci się wyśni. Kolęda ECS inna niż wszystkie

„Niechaj ci się wyśni” – kolęda inna niż wszystkie, bo choć napisana wczesną wiosną tego roku, nagrana w upalnym czerwcu, okazuje się niezwykle aktualna w grudniu. Inicjatorem powstania kolędy jest Europejskie Centrum Solidarności, a autorami – gdańscy twórcy.

Wczoraj, 21 grudnia, odbyła się internetowa premiera kolędy. A już 8 stycznia, 8 Kolędowanie w ECS, podczas którego zostanie pierwszy raz publicznie wykonana na żywo. Rejestracja na to wydarzenie ruszy 3 stycznia.

– To pełna ciepła i tęsknoty opowieść o nocy cudów, kiedy wędrowiec stojący na progu, obcy, zmarznięty, znajduje miejsce u stołu. Wczesną wiosną 2021 roku, gdy powstały tekst i muzyka tej kolędy, a idealne do ich ilustracji zdały się obrazy gdańskiej malarki, ludzie nie błąkali się jeszcze po przygranicznych lasach. Upływ czasu i wydarzenia, jakich byliśmy, jesteśmy świadkami, nadały słowom zupełnie nowe znaczenie – mówi Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS, która jest jedną ze współautorek i realizatorek projektu Kolędowanie w ECS. – To druga pieśń bożonarodzeniowa, do której skomponowania ECS zaprosiło gdańskich artystów.

„Niechaj ci się wyśni” – nosi tytuł nowa kolęda. Słowa napisała Anna Czekanowicz, gdańska poetka i autorka opowiadań, wieloletnia dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury w gdańskim magistracie, a muzykę skomponowała dr hab. Witosława Frankowska, kameralistka i etnomuzykolożka, pedagożka Akademii Muzycznej w Gdańsku, w której rodzinnym domu tradycją jest obdarowywanie kolędami.

– Przyjmijcie Państwo tę kolędę na świąteczny czas od Europejskiego Centrum Solidarności z najlepszymi życzeniami: Niech nikt nie będzie sam przy stole. Niech dla nikogo nie zabraknie miejsca. A przysłowie „Gość w dom, Bóg w dom” – wypełnia się treścią na co dzień i od święta – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

Ekipa wykonawców weszła do studia w czerwcu: Julia Nowikowska (mezzosopran), Maja Miro-Wiśniewska (flet poprzeczny barokowy), Tomasz Mrowiński (altówka), Patryk Purzycki (altówka) i Weronika Kulpa (wiolonczela). Takiego wyboru wykonawców dokonała Witosława Frankowska. Szczególnie istotny był głos wokalistki.

– Julia ma w sobie wiele szlachetności, potrafi śpiewać zarówno dramatycznie, jak i lirycznie, wykazuje duże zrozumienie dla materii tekstu – Witosława Frankowska opowiada o studentce, którą poznała podczas zajęć z muzyki dawnej.

Autorem animacji do kolędy jest gdański grafik Mirosław Miłogrodzki. Ilustracją stały się obrazy gdańskiej artystki, autorki pejzaży i scen życia domowego, która prowadzi pracownię we Wrzeszczu, a latem przebywa na Podlasiu – Beaty Polak-Peli.

– Malarstwo Beaty Polak-Peli to bardzo wdzięczna materia pracy. Zacząłem je ożywiać – opowiada Mirosław Miłogrodzki. – I wtedy zdarzyła się granica…

– Ze wzruszeniem wysłuchałam tej kolędy. Boli, rezonuje i nie pozostawia obojętnym, a jednocześnie niesie nadzieję, że dobre słowo może jeszcze stać się ciałem. I każdy z nas może mieć w tym swój udział! Dziękuję Europejskie Centrum Solidarności i wszystkim twórcom za ten gdański bożonarodzeniowy głos – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

8 stycznia 2022 roku podczas 8 KolędowaniA w ECS odbędzie się pierwsze publiczne wykonanie kolędy, jeśli tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli. Rezerwacja wejściówek będzie możliwa od 3 stycznia 2022 roku.

Niechaj ci się wyśni | kolęda ECS

  • słowa / Anna Czekanowicz
  • muzyka / Witosława Frankowska
  • mezzosopran / Julia Nowikowska
  • flet poprzeczny barokowy / Maja Miro-Wiśniewska 
  • altówki / Tomasz Mrowiński, Patryk Purzycki
  • wiolonczela / Weronika Kulpa 
  • nagranie, mix i mastering / Łukasz Sieradzki – Tall Pine Records
  • malarstwo / Beata Polak-Pela
Print Friendly, PDF & Email