„Nie wolno nam zapominać o ich bohaterskiej postawie”

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

1 września to dzień w którym wybuchła II wojna światowa – konflikt zbrojny, w którym życie straciło wiele milionów ludzi. O wydarzeniach sprzed 81 lat pamiętano także w Elblągu.

O godzinie 12:00 przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Agrykola w Elblągu rozpoczęły się uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojnę światowej.

– Dziś mija 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Najbardziej krwawego konfliktu w dziejach ludzkości. 1 września 1939 roku – Tczew, Wieluń, Westerplatte. W ciągu kilku minut Polska stanęła w ogniu, Hitler pokazał swoją zbrodniczą twarz, rozpoczynając podbój świata. Okres między wrześniem 1939 roku a majem 1945 roku, był czasem okrutnych zbrodni, prześladowań oraz ludobójstwa na niewyobrażalną skalę. Był to czas, w którym całkowicie podeptano godność i prawa człowieka. W kampanii wrześniowej zginęło ponad 70 tysięcy polskich żołnierzy. Był to początek naszej narodowej martyrologii. Największy w historii świata konflikt pochłonął 72 miliony ludzkich istnień, zostawił po sobie ruiny, niszcząc wiele miast i miejscowości. Polska poniosła procentowo największe straty wśród państw walczących. Zginęło ponad 6 milionów polskich obywateli, czyli ponad 16% przedwojennej ludności kraju. Dziś wspominamy smutną rocznicę nie tylko naszej narodowej, ale i światowej tragedii – mówił dziś wiceprezydent Elbląga Michał Missan. – Stajemy w powadze i zadumie przed naszymi wojennymi pomnikami ku przestrodze i z nadzieją, że to dramatyczne doświadczenie stanie się codzienną refleksją dla kolejnych pokoleń. Pomimo smutku i bólu jaki wywołuje w nas pamięć o tamtych wydarzeniach, my Polacy możemy jednak odczuwać wielką dumę, dzięki naszym rodakom, którzy odważnie i z wielkim poświęceniem walczyli nie tylko w obronie ojczyzny, ale także na wielu frontach poza jej granicami – dodał.

– 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę dając tym samym początek II wojnie światowej. Wojnie, w której działania wojenne objęły niemal całą Europę, a także część bliskiego wschodu, południowo-wschodnią oraz wschodnią Azję, a nawet północną i południową Amerykę czy Arktykę oraz wszystkie oceany – wskazał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miasta Elbląg. – Zbrodniczy i zdradziecki akt III rzeszy na Polskę stanowił zerwanie polsko-niemieckiego paktu o nieagresji i był jednoznacznym symbolem dążenia przez hitlerowskie Niemcy do podboju świata. Polacy musieli stawić czoła niemieckiej armii, która była dwukrotnie większa. Co gorsza, 17 września, bez wypowiedzenia wojny Polska została zaatakowana przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich – dodał.

– Podczas II wojny światowej życie straciło ponad 6 milionów polskich obywateli. To ogromna i niepowetowana strata dla naszego kraju. Nie wolno nam o nich zapominać. Nie wolno nam zapominać ogromu agresji, przemocy i brutalnej siły, jakiej musieli stawić czoła Polacy w obronie świeżo odzyskanej niepodległości. Nie wolno nam zapominać o ich bohaterskiej postawie. Naszą powinnością jest pielęgnowanie pamięci o poległych, ale też, albo przede wszystkim, nie możemy zapomnieć o kombatantach, uczestnikach tamtych strasznych wydarzeń. To dzięki nim, ich opowieściach, pamięć o tamtych wydarzeniach jest wciąż żywa – mówił Antoni Czyżyk.

Kilka słów w stronę zebranych skierował też marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. List marszałka odczytał Edward Pietrulewicz, dyrektor biura regionalnego Urzędu Marszałkowskiego.

– Tego dnia (1 września 1939r. – red.) rozpoczął się czas przemocy, bezprawia, utraconej młodości, utraconych rodzin i przyjaciół, zabranej Polakom wolności. Bolesne jest wspomnienie o każdym straconym wówczas życiu. Dla nas to nie tylko tragiczna prawda historyczna, ale także świadectwo bohaterstwa i siły naszego narodu – napisał w liście Gustaw Marek Brzezin. – W tym miejscu raz jeszcze chciałbym oddać hołd tysiącom mieszkańcom Warmii i Mazur, którzy sto lat temu podczas plebiscytu, z narażeniem życia oddali głos na Polskę. Cena wolności jest ogromna, a rozmiary tragedii ludzkich czasów wojny są niewyobrażalne. Musimy o tym pamiętać, musimy o tym mówić kolejnym pokoleniom – dodał.

-> Kliknij w zdjęcie główne, by obejrzeć fotorelację z wydarzenia <-
Print Friendly, PDF & Email