Nie marnuj, napraw, wymień

Nie marnuj, napraw, wymień
Fot. Rafał Sułek

11 czerwca Zakład Utylizacji Odpadów wraz z Urzędem Miasta Elbląg zapraszają na Festyn GOZ – nie marnuj, napraw, wymień. Jego celem jest promowanie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) tak, by wielu rzeczom dać drugie życie.

– W tym roku festyn odbędzie się pod hasłem „Nie marnuj, napraw, wymień”. (…) Chcę przypomnieć, że jako Elbląg jesteśmy zaliczani do miast zielonych i wykonujemy już od wielu lat działania dotyczące selektywnej zbiórki odpadów, edukacji ekologicznej i wszystkich działań związanych z utylizacją odpadów – zaznacza prezydent Elbląga, Witold Wróblewski. – Już po raz trzynasty organizujemy festyn. Zapraszamy mieszkańców, mam nadzieję, że pogoda nam dopisze. (…) Te nasze działania (proekologiczne – red.) rozszerzamy. Wprowadziliśmy oprócz budżetu obywatelskiego również zielony budżet – dodaje.

– Po raz trzynasty będziemy się spotykać na festynie, który do tej pory był znany jako Dni Recyklingu. Od tego roku chcemy troszkę zmienić formułę i będziemy operowali nazwą Festyn GOZ, czyli gospodarka obiegu zamkniętego. Najważniejsze jest to by rzeczy, które używamy, jak najpóźniej trafiły do recyklingu. Dlatego będziemy przypominać: nie marnuj, napraw, wymień. Ten rok jest, można powiedzieć, takim przejściowym. Większość zasad związanych z dniami recyklingu pozostaje, ale zostanie też wprowadzone po raz pierwszy miejsce, gdzie będzie można przynieść te rzeczy, które są już nam niepotrzebne i wymienić je z innymi mieszkańcami – wyjaśnia Andrzej Lemanowicz, dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu. – Na festyn zapraszamy wszystkich mieszkańców, w szczególności rodziny i dzieci, z tego względu, że podczas festynu będzie bardzo dużo atrakcji przygotowanych dla dzieci i młodzieży. Bardzo chcemy, by dzieci z nich skorzystały, bo doskonale wiemy, że naukę dotyczącą ekologicznych zachowań należy wprowadzać jak najwcześniej – dodaje.

Podczas festynu zbierane będą od mieszkańców Elbląga surowce wtórne, które trafią następnie do recyklingu. W 2019 roku zebrano ich ponad 17 kilogramów.

Za przekazane surowce będzie można otrzymać nagrody w formie roślin (w tym roku przygotowano ok. 4 tys. sztuk – są to iglaki i kwiaty ozdobne tj. begonie, dalie, liliowce, wilce, werbeny, niagary a także zioła).

Każdy z odpadów to punkt, zebranie odpowiedniej ich liczby daje możliwość otrzymania upominku.

Punktacja za odpady:

  • 5 szt. zużytych baterii – 1 pkt.,
  • 2 kg makulatury – 1 pkt.,
  • 0,5 kg puszek aluminiowych – 4 pkt.,
  • 1kg opakowań z tworzyw sztucznych – 4 pkt.,
  • 1 kg nakrętek – 10 pkt.,
  • 1 kg opakowań szklanych – 1 pkt.,
  • 1kg kartoników po płynnej żywności i napojach – 4 pkt.,
  • 1 szt. sprzętu elektrycznego i elektronicznego – 5 pkt (telewizor, monitor i komputer – 1 sztuka = 10 punktów).

Jak wspomniano w regulaminie, za każde 60 punktów można otrzymać upominek w postaci krzewu lub drzewka albo pojemnik do bioodpadów (140 l), za 30 punktów do odebrania będzie roślina ozdobna lub pojemnik do zbiórki bioodpadów (wiaderko o pojemności 10 l).

Co istotne, zebrane punkty na gadżety będzie można wymienić w godzinach festynu (10:00 – 14:00). Każdy z uczestników może wymienić odpady na rośliny lub pojemniki tylko raz.

Co w ramach wymiany? Jakie atrakcje dla dzieci?

Reczy, które nam są już niepotrzebne, a są w dobrym stanie, możemy przynieść i wymienić na inną rzecz przyniesioną przez innego z mieszkańców. Mowa tu o książkach, zabawkach, grach planszowych, wózkach dla dzieci, rowerach, hulajnogach i ceramice użytkowej.

Podczas festynu czekało będzie wiele atrakcji, m.in. teatr promujący gospodarkę obiegu zamkniętego z udziałem młodzieży z koła teatralnego SP nr 6, występy artystyczne dzieci z placówek oświatowych Elbląga z repertuarem ekologicznym, konkursy ekologiczne.

Zaplanowano także bloki informacyjne o projekcie modernizacji MBP.

Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w grze wielkoformatowej, która edukowała będzie w kwestii postępowania z odpadami. Przewidziano także budowę domków dla owadów i warsztaty: „las w słoiku”, tworzenie zabawek ze skarpet czy doniczek z kartonów po mleku oraz pozyskiwanie prądu z ziemniaka.

Ponadto na najmłodszych czekać będzie: bramka Recal, zjeżdżalnia, trampolina, malowanie buziek, balonowe show czy pokaz baniek mydlanych.

Print Friendly, PDF & Email