Nie marnuj, napraw, wymień. ZUO zaprasza na Festyn GOZ

Nie marnuj, napraw, wymień. ZUO zaprasza na Festyn GOZ
Fot. Rafał Sułek / arch. redakcji

Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu po raz 15. zaprasza na Festyn GOZ, który zaplanowano 25 maja. Impreza – podobnie jak w latach minionych – odbędzie się na Placu Jagiellończyka. Przygotowano wiele atrakcji dla tych starszych, tych nieco młodszych, a także tych najmłodszych.

– Zmieniliśmy już od jakiegoś czasu formułę. Coraz więcej mówimy o gospodarce obiegu zamkniętego. Spowodowane jest to tym, że coraz więcej jest chętnych do tego, żeby nie marnować produktów, ale też i jedną z najważniejszych rzeczy jest to, by postępować w ten sposób, żeby produkować jak najmniej odpadów – mówi Andrzej Lemanowowicz, dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu. – Zmieniliśmy formułę też dlatego, żeby propagować możliwość wymiany rzeczy używanych. Mamy tutaj, na terenie naszego zakładu, kontener postawiony przez osoby, które zajmują się naprawianiem rzeczy używanych. Jak na razie jest to początkująca faza, wiadomo że czasami jest się ciężko z tym przebić, ale Elbląskie Stowarzyszenie Inicjatyw robi wszystko, żeby ten temat zmienić – dodaje.

Jak wskazał, każda osoba, która takie rzeczy (nadające się do naprawy) posiada, może również przynieść na festyn i otrzymać za to kwiatek, a zainteresowane osoby będą mogły za darmo te rzeczy wziąć.

Fot. Mateusz Misztal

– Zapraszamy bardzo serdecznie całe rodziny, każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie – zachęca dyrektor ZUO.

W ramach festynu przygotowano warsztaty recyklingowe podczas których będzie można poznać sposoby na drugie życie dla odpadów.

Na najmłodszych będą czekały: dmuchane place zabaw (konik i formuła, zjeżdżalnia krokodyl), występ magika (magik paulo), malowanie twarzy, tatuaże brokatowe oraz henny. Będzie też balonowe show, warsztaty recyklingowe, a także występy na scenie.

– Miło nam będzie państwa gościć na Placu Jagiellończyka w Elblągu. Będziemy zbierać baterie, opakowania szklane, makulaturę, nakrętki, które się cieszą dużym powodzeniem, opakowania po płynnej żywności, kartoniki po mlekach, po sokach i elektronikę – wskazuje Joanna Radziuk, kierownik ochrony środowiska ZUO. – Festyn rozpocznie się o godz. 10:00. I od tego momentu zaczniemy przyjmowanie odpadów i wydawanie punktów. Za punkty każdy miekszaniec będzie mógł otrzymać kwiatek, wiaderko o poj. 10 l na odpady bio, i nowością w tym roku jest drzewko owocowe.

Tradycyjnie już podczas festynu punktowane będą poszczególne frakcje odpadów:

  • 1 kg nakrętek – 10 pkt.
  • 1 kg opakowań szklanych – 1 pkt.
  • 1 kg kartników po płynnej żywności i pajojach – 4 pkt.
  • 1 kg sprzętu elektrycznego i elektronicznego wielkogabarytowego np. lodówka – 10 pkt, drobnego – 5 pkt.
  • 1 kg zuzytych katerii – 8 pkt.
  • 2 kg makulatury – 1 pkt.
  • 1 kg puszek aluminiowych – 8 pkt.
  • 1 kg opakowań z tworzyw sztucznych – 4 pkt.

Za zebranie 30 punktów będzie można otrzymać roślinę ozdobną, za 60 pkt. – drzewko, krzew lub iglak, za 30 pkt. – 10 litrowe wiaderko na bioodpady.

Edukacja ekologiczna

W tym roku zorganizowana została 28. edycja konkursu na selektywną zbiórkę odpadów w placówkach oświatowych.

– Elektronika zużyta jest dużym problemem dla naszej planety, dlatego postanowiliśmy wyedukować dzieci w kategorii przedszkola i kategorii szkoły podstawowe i średnie i dla tych dwóch kategorii przygotowaliśmy inne zadania. Przedszkolaki miały wykonać plakat wykazujący ich znajomość różnych rodzajów zużytej elektroniki oraz przekazać na tym plakacie wskazówki jak należy ponownie postępować z tymi odpadami i dlaczego one, porzucone w niewłaściwych miejscach, są niebezpieczne dla środowiska – mówi Eliza Leszczyńska-Rogalska, specjalista ds. projektów edukacji ekologicznej ZUO.

Starsi uczniowie mieli w swoich pracach pokazać jak wygląda cały proces jaki przechodzi dana rzecz. Od produkcji, do momentu całego procesu recyklingu i ukazać korzyści jakie z tego procesu wynikają – jakie surowce są ponownie wykorzystane.

– Nasza edukacja poświęcona też była – w mniejszym zakresie – zasadom segregowania i recyklingu opakowań szklanych. Wydaje się, że to jest prosta sprawa, a trzeba jednak o tym dużo rozmawiać. Do zielonego pojemnika – trzeba to zaznaczyć – wyrzucamy tylko opakowania szklane, a więc słoiki i butelki. I dzieci miały za zadanie pokazanie ponownego wykorzystania zużytego opakowania szklanego – dodaje Eliza Leszczyńska-Rogalska.

Finał konkursu i wręczenie nagród ufundowanych przez ZUO i Urząd Miasta odbędzie się w czwartek (23 maja) o godz. 13:00 w SP nr 25.

Nowa frakcja odpadów w ZUO

Od nowego roku ZUO będzie także przyjmowało nową frakcję odpadów – materiały, używana odzież, itd.

– Na dzień dzisiejszy w Polsce jest dwóch poważnych recyklerów, mam nadzieję, że jak ustawowo to przejdzie, pojawaią się recyklerzy i będzie można te rzeczy oddawać, a nie będą one trafiały albo do spalenia albo na składowisko, a będzie można z nich coś jeszcze zrobić. Dlatego jest to bardzo ważna rzecz. Od nowego roku, jeśli nic ustawodawca nie zmieni, to będziemy przyjmować ten rodzj odpadów – wyjaśnia Andrzej Lemanowicz.

Print Friendly, PDF & Email