Nie marnuj, napraw, wymień

Nie marnuj, napraw, wymień
Fot. Mateusz Misztal

Zakład Utylizacji Odpadów pod honorowym patronatem prezydenta Elbląga po raz kolejny organizuje Festyn GOZ nie marnuj, napraw, wymień. Celem wydarzenia jest promowanie gospodarki obiegu zamkniętego i nauka zasad segregowania odpadów i recyklingu.

Będzie to już XIV edycja imprezy znanej wcześniej pod nazwą Elbląskie Dni Recyklingu. Jak podkreślają jej organizatorzy „społeczeństwo musi nie tylko odpowiednio segregować odpady, ale nauczyć się też zapobiegać ich powstawaniu”.

– Zapraszamy w sobotę, 27 maja na Plac Jagiellończyka. Będzie można dowiedzieć się o selektywnej zbiórce odpadów – co jak segregować. To jest temat, który cały czas trzeba powtarzać, przypominać. Sami często też widzimy ile odpadów zostaje chociażby w lesie, w miejscach, gdzie ich powinno nie być – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Chcemy żyć w środowisku czystym, niezaśmieconym. I dlatego też dzisiaj będzie zakończony konkurs na zbiórkę odpadów w placówkach oświatowych (…) Podczas festynu będzie też wiele atrakcji dla dzieci – dodaje.

– W Elblągu tylko 20 proc. odpadów komunalnych (papier, tworzywo, szkoło i odpady resztkowe) zbieramy selektywnie. Są miejscowości, są gminy, gdzie są to wartości 50-procentowe. Mamy więc dużo do zrobienia i jeżeli chcemy mówić o gospodarce obiegu zamkniętego, o czystym środowisku, czy o przetwarzaniu odpadów, musimy pamiętać o tym, że zaczyna się to od selektywnej zbiórki, bo tylko dobrze przygotowany odpad jest surowcem – podkreśla Andrzej Lemanowicz, dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu. – Podczas festynu będziemy przyjmować surowce wtórne, które mieszkańcy będą mogli wymienić na krzewy, drzewka, rośliny ozdobne. Będziemy też promować gospodarkę obiegu zamkniętego. Osoby, które przyniosą rzeczy na wymianę, tak by ktoś mógł za darmo to wziąć, też otrzymają od nas nagrodę – dodaje.

Poza zbiórką posegregowanych odpadów, w trakcie festynu odbędą się także warsztaty recyklingowe dla rodzin, podczas których będzie można dowiedzieć się jak wykorzystać odpad do zrobienia nowej rzeczy, a w przedstawieniu teatralnym pt. „GOZ to nasz los!” zostanie podjęty temat niemarnowania żywności.

Ponadto zaplanowano m.in. występy artystyczne dzieci z placówek oświatowych, konkursy, budowę domków dla owadów, tworzenie metodą decoupage podkładek do kubków i grę wielkoformatową pt. Spacerkiem po wiedzę.

Zasady przekazywania odpadów podczas festynu

Podczas festynu można przekazać do recyklingu następujące rodzaje odpadów:

  • zużyte baterie
  • makulaturę (zużyty papier, kartony, gazety, zniszczone książki);
  • opakowania metalowe (np. puszki aluminiowe po napojach, puszki stalowe po konserwach);
  • plastikowe opakowania (np. butelski);
  • nakrętki z plastiku;
  • opakowania szklane (butelki, słoiki);
  • kartony po sokach, mleku i innej żywności;
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Punktacja za odpady:

  • 5 szt. zużytych baterii – 1 punkt
  • 2 kg makulatury – 1 pkt.
  • 0,5 kg puszek aluminiowych – 4 punkty
  • 1 kg opakowań z tworzyw sztucznych – 4 punkty
  • 1 kg nakrętek – 10 punktów
  • 1 kg opakowań szklanych – 1 punkt
  • 1 kg kartoników po płynnej żywności i napojach – 4 punkty
  • 1 szt. sprzętu elektrycznego i elektronicznego – 5 punktów (telewizor, monitor, komputer – 1 sztuka 10 punktów).

60 zebranych punktów da możliwość odebrania upominku w postaci iglaka, krzewu, liliowca. 30 punktów pozwoli na otrzymanie rośliny ozdobnej. Za zebrane punkty będzie można otrzymać pojemniki do zbiórki bioodpadów: 30 pkt. – wiaderko o pojemności 10 litrów; 60 pkt. – pojemnik 140 litrów. Co ważne, jedna osoba będzie mogła otrzymać jedno wiaderko albo jeden pojemnik.

Wśród nagród w postaci roślin będą: iglaki (cisy, tuje), kwiaty (pelargonie, petunie, surfinie, niecierpki, liliowce, begonie, pomidory, forsycje, dalie, nemezje, skalniaki).

Idea gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) polega na tym, by oszczędzać surowce do produkcji rzeczy, do których mamy coraz bardziej ograniczony dostęp. W GOZ ważne jest, aby minimalizować powstanie odpadów i sprawić, że materiały z których są wytworzone rzeczy służyły nam jak najdłużej.

Print Friendly, PDF & Email