Nie do pary. Bydgoszcz włącza się w obchody Dnia Zespołu Downa

Nie do pary. Bydgoszcz włącza się w obchody Dnia Zespołu Downa
Fot. pixabay.com

Bydgoszcz czynnie włączy się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Fundacje i instytucje kultury zaproszą na warsztaty empatii, spektakle, zajęcia integracyjne dla dzieci i inne.

Harmonogram wydarzeń. 

1. „Puszczam Oczko” – warsztaty empatii, pokaz mody i integracja dla dzieci.

Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Miejsce: BCOPW, ul. Gdańska 5, Bydgoszcz, godz. 10.00 – 12.30

Organizator: Fundacja Teraz Wy

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Miasta Bydgoszczy.

  • twórcza aktywność i przygotowanie koszulek na pokaz mody,
  • „kto się oswoi, ten się nie boi” – lekcja empatii połączona z ćwiczeniami integracyjnymi,
  • wspólne nagranie filmu życzliwości w ramach szerzenia empatii

Miejsce: Płyta Starego Rynku, godz. 12.40 – 13.00

  • pokaz mody koszulek przygotowanych przez uczestników projektu na rynku w Bydgoszczy,
  • działalność edukacyjna na rynku w Bydgoszczy połączona z poczęstunkiem i akcją uświadamiającą

Z całego wydarzenia powstanie wyjątkowy materiał filmowy, będący pamiątką dla uczestników wydarzenia i formą podsumowania twórczej aktywności, służący do działań uświadamiających w ramach lekcji empatii.

Na wszystkich uczestników spotkania czekają koszulki na pokaz mody, przypinki „przyjaciele nie liczą chromosomów” oraz słodki poczęstunek. Zapraszamy dzieci z rodzicami.

Spędźmy ten wyjątkowy dzień razem! 

Zapisy pod nr. tel.: 784 480 575.

2. 21 marca 2023 r. godz.18. Teatr Polski im. H.Konieczki Al.Mickiewicza 

W dniu 21 marca o godzinie 18.00 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, pokazany zostanie przepiękny, mądry i wzruszający spektakl ” KOROWÓD W TĘSKNOCIE. OPÓR” Teatru Ruchu Umownie Ewidentnego ze Szczecina. Członkami teatru są osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Członkowie teatru udowadniają, że teatr może być znakomitym miejscem realizacji siebie, akceptowania swojej niepełnosprawności w stopniu pozwalającym na pełnoprawne funkcjonowanie w przestrzeni sztuki. 

Organizator Stowarzyszenie Juvenkracja

Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie nie płacą za bilet. Pozostałe osoby mają możliwość zakupu biletu w cenie 10 zł. 

Rezerwacja biletu:

stowarzyszenie.juvenkracja@gmail.com

tel: 501 347402 w dniu pokazu w godz. 16.00 – 18.00

Prosi się osoby korzystające z darmowego biletu o powiadomienie organizatorów o chęci uczestnictwa.

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Miasta Bydgoszczy.

3. Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Środa, 22 marca 2023 r. Miejsce: Fabryka Lloyda, ul. Fordońska 156, Bydgoszcz

Organizator: Fundacja Trisomiaki

16.30 Otwarcie

16.45 – 17.15 Występ zespołu muzycznego Bartka Wojciechowskiego

17.15 – 17.30 Występ zespołu tanecznego Fundacji Trisomiaki

17.30 – 17.45 Występ zespołu tanecznego Fundacji Amadeo

17.45 – 18.00 Wspólny tort okolicznościowy za udziałem Przemysława Kossakowskiego z muzyką w tle.

Wstęp wolny. Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Miasta Bydgoszczy.

UWAGA: Po spotkaniu w godz. 18.30 – 20.30 Fabryka Lloyda organizuje spotkanie z podróżnikiem Przemkiem Kossakowskim – wstęp biletowany

4. Instytut Pana B. – spektakl teatru społecznego Biuro Rzeczy Osobistych

25 marca 2023 roku o godz. 14.00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy wystąpi teatr społeczny Biuro Rzeczy Osobistych w spektaklu INSTYTUT PANA B. 

Teatr Społeczny Biuro Rzeczy Osobistych to gdyńska grupa teatralna, której aktorami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Tworzony przez nie teatr spełnia nie tylko funkcje terapeutyczne, ale jest przede wszystkim miejscem twórczej kreacji i działań artystycznych otwartych na spotkania z publicznością.

25 marca w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy zobaczyć będzie można ich spektakl w pt. „Instytut Pana B.”.  Bohaterami przedstawienia są osoby, które nie potrafią samodzielnie funkcjonować i trafiają do tytułowego Instytutu. Opresyjna atmosfera pozbawia podopiecznych poczucia bezpieczeństwa. Przyjazd Najwyższego Komisarza ma być sprawdzianem, który może zmienić rzeczywistość. Pan B. widząc w tym swoją szansę, podporządkowuje osobistemu celowi każdy element życia podopiecznych, a skuteczność swoich praktyk uzależnia od stosowania surowej dyscypliny.  Znajdujący się w niekomfortowych warunkach wychowankowie podejmują walkę o siebie. 

Scenariusz spektaklu „Instytut Pana B.” napisał i wyreżyserował Zbigniew Biegajło. Tekst inspirowany “Dziennikiem Jakuba von Guntena” Roberta Walsera oraz osobistymi doświadczeniami występujących aktorów. Po spektaklu odbędzie się prezentacja spotu Wielkich Inicjatyw oraz teledysku „Jestem” w realizacji Wojtka Jabłońskiego. Następnie organizatorzy zapraszają na występ dziecięcego zespołu ludowego Grafiti oraz na panel dyskusyjny z aktorami spektaklu (Cafe Szpulka). Na koniec – spotkanie przy stoliku kawowym – rozmowy z rodzinami osób z zespołem Downa. 

Wejściówki dostępne w kasie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy od 20 marca (ul. Marcinkowskiego 12-14).

Warto wiedzieć:

Miasto Bydgoszcz oferuje szeroki wachlarz opieki i wsparcia dla osób z zespołem Downa, m.in. żłobek integracyjny, przedszkola, zespoły szkół, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, warsztaty terapii zajęciowej, Zakład Aktywności Zawodowej i inne. Szczegóły można znaleźć TUTAJ

Światowy Dzień Zespołu Downa zainicjowany został w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. Od 2012 roku obchodzony jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Zespół Downa to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 r.

Nieprzypadkowo Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Stąd wzięła się nazwa tego zespołu – Trisomia 21. 

Zespół Downa dotyczy w takim samym stopniu dziewczynek, jak i chłopców. Występuje we wszystkich rasach, grupach etnicznych, klasach społeczno – ekonomicznych i narodowościowych.

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki „nie do pary” będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

UM Bydgoszcz
Print Friendly, PDF & Email