NFZ: W Polsce jest 21 punktów, w których wymaz do testu PCR pobierany jest 24 godziny na dobę

NFZ: W Polsce jest 21 punktów, w których wymaz do testu PCR pobierany jest 24 godziny na dobę
Fot. Pixabay

Wymaz do testu PCR pobierany jest 24 godziny na dobę w 21 punktach w kraju, a kolejne zostaną uruchomione w tym tygodniu. W Polsce działa ponad 960 punktów pobierających wymazy i prawie 450 miejsc, gdzie bezpłatnie można wykonać test antygenowy – poinformował NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia wskazał, że całodobowe punkty pobrań wymazów to kolejne ułatwienie dla osób chcących sprawdzić, czy są zakażone koronawirusem. Takich punktów jest teraz 21 w całej Polsce. Część z nich oferuje również wykonanie testów antygenowych.

– Najwięcej – pięć – jest na Podkarpaciu i Podlasiu. Na Mazowszu i Śląsku funkcjonują dwa całodobowe punkty. Są one również m.in. w Kielcach, Krakowie i w Olsztynie. W Lublinie i w Szczecinie całodobowe punkty wymazowe zostaną uruchomione jeszcze w tym tygodniu. Do końca tygodnia powstanie też kolejny punkt w Białymstoku – poinformował NFZ.

Obok punktów całodobowych, również bezpłatnie, wymaz można pobrać w ponad 960 punktach w całej Polsce. – Niemal codziennie sieć punktów wymazowych powiększa się o kolejne lokalizacje. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia liczba punktów wymazowych zwiększyła się o ponad 160 – podał Fundusz.

NFZ zapewnił, że oddziały wojewódzkie „na bieżąco monitorują sytuację w punktach pobrań i elastycznie reagują na zmieniającą się sytuację epidemiczną, np. zwiększając liczbę punktów i godziny ich funkcjonowania”.

Listę punktów wymazowych, wraz z mapą, można znaleźć w internecie, na stronie pacjent.gov.pl.

Skierowanie na bezpłatny, finansowany przez NFZ test PCR może wystawić m.in. lekarz rodzinny, lekarz dyżurujący w placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a także lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale ma dostęp do systemu gabinet.gov.pl. Na test można również zapisać się samodzielnie przez internet, bez wizyty u lekarza. Wystarczy wypełnić formularz online w portalu gov.pl (www.gov.pl).

NFZ poinformował także, że w 443 miejscach w Polsce można wykonać szybki test antygenowy. To apteki, laboratoria diagnostyczne i mobilne punkty pobrań, które zadeklarowały gotowość do testowania pacjentów w kierunku koronawirusa.

– Każdego dnia oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują nowe zgłoszenia m.in. od aptek, które są zainteresowane wykonywaniem testów antygenowych. W ciągu tygodnia takich punktów przybyło 160. Nabór jest otwarty i ciągły. Prowadzą go oddziały NFZ w całej Polsce. Na test antygenowy nie trzeba skierowania. Wynik jest znany po ok. 15-20 minutach. Informacje o wyniku dostępne są w internetowym koncie pacjenta (IKP) – podał NFZ. (PAP)

Agata Zbieg
Print Friendly, PDF & Email