Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) planuje uruchomienie nowych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, których celem będzie opracowanie rozwiązań związanych z transformacją w kierunku Europejskiego Zielonego Ładu i cyfryzacją. Na ten cel przeznaczonych zostanie 505 mln zł z funduszy europejskich.
Jak poinformowano na środowej konferencji prasowej NCBR, tematy realizowanych przedsięwzięć podejmowane będą z perspektywy korzyści dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki. Dążąc do stworzenia możliwości wdrożenia opracowanych technologii NCBR chce podjąć współpracę z innymi instytucjami publicznymi, jak np. Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bankiem Gospodarstwa Krajowego czy Polskim Funduszem Rozwoju.
Wskazano, że przy realizacji przedsięwzięć agencja planuje współpracę z jednostkami sektora publicznego, wykonawcami przedsięwzięć B+R (badania i rozwój) oraz potencjalnymi użytkownikami opracowanych rozwiązań.
Dyrektor NCBR Jerzy Małachowski podkreślił, że we współpracy z jednostkami sektora publicznego zaplanowane zostało uruchomienie minimum 15 nowych przedsięwzięć B+R w formule zamówień przedkomercyjnych oraz działania edukacyjne z obszaru innowacyjnych zamówień publicznych, które zostaną skierowane do sektora publicznego. – Chcemy, aby rozwiązania, które zostaną opracowane przyczyniły się do polepszenia stanu środowiska czy adaptacji do zmian klimatu, co wpłynie pozytywnie na jakość życia każdego z nas – powiedział.
Przypomniał, że agencja zakończyła 12 przedsięwzięć, w tym 9 z obszaru Europejskiego Zielonego Ładu, dzięki którym powstały m.in. ciepłownia przyszłości w Lidzbarku Warmińskim, innowacyjna biogazownia w Brodach koło Poznania czy wielorodzinny budynek efektywny energetycznie w Mysłowicach. – Teraz, w ramach kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, kontynuujemy nasze działania – dodał.
– Na stronie internetowej NCBR uruchomiliśmy specjalny moduł do zgłaszania propozycji wyzwań badawczych przez instytucje publiczne, a w ciągu kilku kolejnych miesięcy, na podstawie zgłoszonych lub zidentyfikowanych przez instytucje potrzeb i wyzwań uruchomimy przedsięwzięcia, których celem będzie opracowanie nowych rozwiązań. W pierwszej kolejności będą one dotyczyły obszaru ciepłownictwa i technologii z nim związanych – wskazała dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR Agata Rakowska.
Środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021- 2027. Planowo projekt ma być realizowany do końca 2029 roku.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową, tworzy warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni także rolę Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych Unii Europejskiej: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. (PAP)