Naukowcy z Politechniki Łódzkiej na pomoc uchodźcom. Technologia VR pomoże leczyć traumę

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej na pomoc uchodźcom. Technologia VR pomoże leczyć traumę
Fot. łódź.pl

Czy nowoczesna technologia i pomoc psychologiczna mogą iść w parze? Sesje wirtualnej rzeczywistości w specjalnych goglach pomogą uchodźcom z Ukrainy w uporaniu się z traumą wojny.

– Bardzo dziękuję moim kolegom z Politechniki Łódzkiej, że postanowili podzielić się swoimi dokonaniami. Pomyśleliśmy, że warto przekuć ten projekt w coś dobrego i zaprosić naszych sąsiadów, naszych braci Ukraińców do tego, aby wzięli w nim udział. Aby w tym trudnym dla siebie czasie mogli skorzystać z czegoś naprawdę wspaniałego – mówi Monika Malinowska-Olszowy, radna Rady Miejskiej w Łodzi.

Terapia za pomocą gogli VR

Zespół pracowników Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem dr inż. Doroty Kamińskiej oraz dr inż. Grzegorza Zwolińskiego już od lat prowadzi badania nad tą metodą leczenia, a w ostatnim czasie uzyskał na ten cel zewnętrzne dofinansowanie. Jednak w obliczu wybuchu wojny w Ukrainie postanowiono wykorzystać zdobytą wiedzę i możliwości do niesienia pomocy uchodźcom.

– Sesja trwa 20 minut i polega na przeniesieniu się do świata wirtualnego. Uczestnik jest zapraszany do górskiego apartamentu, w którym znajduje się część wypoczynkowa, kominek i okno, które pokazuje piękną panoramę z bardzo dużą głębią – wyjaśnia dr inż. Dorota Kamińska, koordynatorka projektu z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Ćwiczenie w wirtualnej rzeczywistości ma na celu skierować myśli na przyjemne lub neutralne tematy. Technika ta jest wykorzystywana szeroko na całym świecie w leczeniu traumy. Dzięki temu może pomóc również obywatelom Ukrainy, którzy mają za sobą niezwykle trudne przeżycia wojny, zniszczenia czy dramaty najbliższych.

Klasyczne techniki relaksacji na pomoc uchodźcom

– Wykorzystujemy kilka klasycznych technik relaksacji, takich jak wizualizacja i techniki oddechowe, które wspieramy tzw. stymulacją bilateralną. Polega ona na śledzeniu wzrokiem pewnego punktu, z lewej do prawej strony, po skrajach pola widzenia. Jest udowodnione od kilkudziesięciu lat, że stymulacja bilateralna działa podobnie do fazy REM snu i przyspiesza różne procesy, które chcemy zainicjować. Osoba, która wchodzi w VR jest prowadzona przez przewodnika, który udziela podstawowych informacji, dotyczących sposobu oddychania, koncentracji myśli na przyjemniejszej stronie rzeczywistości i podążania za tym, co się w VR dzieje – informuje dr hab. Dorota Merecz-Kot z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak i gdzie można skorzystać z zajęć?

Udział w sesji jest całkowicie darmowy. Zajęcia są prowadzone w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10. Ścieżka dźwiękowa została w pełni przetłumaczona na język ukraiński, a przez cały seans zapewniona jest obecność tłumacza. Zapisy są prowadzone w języku polskim pod adresem dorota.kaminska@p.lodz.pl, a w języku ukraińskim pod adresem kseniacibenko@gmail.com. Projekt będzie trwał od 7 do 20 kwietnia 2022 roku.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email