Naukowcy: umiarkowane picie jednak nie przedłuża życia

Naukowcy: umiarkowane picie jednak nie przedłuża życia
Fot. pixabay.com

Twierdzenie, że umiarkowane picie jest zdrowe i wydłuża życie, to wynik źle przeprowadzonych badań – twierdzą autorzy najnowszej analizy. I dodają: alkohol stwarza wyłącznie zagrożenia.

Chyba większość ludzi przynajmniej raz usłyszała, że umiarkowana konsumpcja alkoholu wspiera zdrowie.

Ale to tylko szkodliwy mit – twierdzą naukowcy z kanadyjskiego University of Victoria.

– Przemawiające za tym twierdzeniem badania skupiały się głównie na starszych osobach i nie brały pod uwagę związanych z piciem nawyków działających przez całe życie. Osoby pijące w umiarkowany sposób porównywane były do abstynentów i osób pijących okazyjnie – grup obejmujących niektórych starszych ludzi, którzy rzucili alkohol lub ograniczyli jego spożycie ze względu na różne problemy zdrowotne – wyjaśnia dr Tim Stockwell, autor publikacji, która ukazała się na łamach „Journal of Studies on Alcohol and Drugs”.

– W takim porównaniu osoby utrzymujące picie wyglądały na dużo zdrowsze – podkreśla.

Ekspert i jego zespół przeanalizował ponad setkę badań, w których przez dłuższy czas uczestników obserwowano i sprawdzano wpływ alkoholu na długość życia. Po podsumowaniu wszystkich danych wyniki faktycznie pozwalały sądzić, że lekkie i umiarkowane picie średnio o 14 proc. zmniejszało ryzyko śmierci w uwzględnionych okresach.

Wiele się jednak zmieniło, kiedy naukowcy wniknęli w te badania głębiej.

Wybrane badania, te wyższej jakości, uwzględniały młodsze osoby i wykluczały te, które wcześniej spożywały alkohol, natomiast osoby pijące okazyjnie nie były w tych badaniach nazywane abstynentami. Na związek umiarkowanego picia z dłuższym życiem wskazywały prace uznane przez autorów analizy za gorszej jakości.

– Korzyści zdrowotne widać, kiedy spojrzy się na najsłabsze badania – mówi dr Stockwel.

Pogląd, że umiarkowane picie prowadzi do dłuższego, zdrowszego życia, sięga dekad wstecz – przypominają naukowcy.

Na przykład wskazują na tzw. francuski paradoks – ideę spopularyzowaną w latach 90., mówiącą, że czerwone wino przyczynia się do tego, że Francuzi cieszą się stosunkowo niskimi wskaźnikami chorób serca, mimo bogatej w tłuszcze diety.

W rzeczywistości, jak stwierdzają badacze, umiarkowane picie prawdopodobnie nie wydłuża życia ludzi – a wręcz przeciwnie, niesie ze sobą pewne potencjalne zagrożenia dla zdrowia, w tym zwiększone ryzyko niektórych nowotworów.

Po prostu nie ma całkowicie „bezpiecznego” poziomu picia – podkreśla dr Stockwell. (PAP)

Marek Matacz
Źródło: naukawpolsce.pl
Print Friendly, PDF & Email