Najcenniejsze, co można dać

Najcenniejsze, co można dać
Natalia Sadowska / Fot. archiwum prywatne

5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Natalia Sadowska od lat poświęca swój czas i uwagę innym, udzielając swojego wsparcia w wielu obszarach. W rozmowie z „Razem z Tobą” mówi, co jest dla niej najważniejsze i dlaczego warto zaangażować się w wolontariat.

Kiedy po raz pierwszy zetknęłaś się z ideą wolontariatu?

Idea wolontariatu jest mi bliska, ponieważ towarzyszy mi już od początku szkoły gimnazjalnej. Wraz z innymi uczniami tworzyłam społeczność szkolną, więc chciałam być aktywna zarówno w niej, jak i poza nią.

Co sprawiło, że zaangażowałaś się w taką aktywność?

Współudział w różnego typu akcjach rozwija mnie w sferze komunikacji interpersonalnej oraz uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka. Mogę przetoczyć tutaj pewne słowa: „Czas minie tak czy inaczej, ale w jaki sposób, to już zależy od nas samych”. Wolontariat wciąż jest moim towarzyszem, ponieważ pomaganie innym jest dla mnie ważne.

Jakie działania podejmujesz?

Raz na jakiś czas włączam się w działania, które mi odpowiadają, gdyż nie każdy wolontariat jest dla wszystkich. Niektóre z nich podejmowałam w celu sprawdzenia samej siebie, zyskania nowego doświadczenia albo po to, by po prostu spędzić produktywnie czas.

Brałam udział między innymi w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i akcjach DKMS, pomagałam przy organizacji rekolekcji młodzieżowych, pełniłam także służbę podczas Światowych Dni Młodzieży.

Wśród działań, w które się angażuję, zdarzają się także takie, które zapoczątkowane trwają do dziś, m.in kolportaż Miesięcznika Osób Niepełnosprawnych „Razem z Tobą”.

Czy jest jakiś obszar niesienia pomocy innym, który jest Ci szczególnie bliski?

Sferą, która jest mi bardzo bliska, jest sport, dlatego chętnie oferuję swoją pomoc przy współorganizacji imprez i wydarzeń sportowych. Są obszary, w których wiem, że byłoby mi trudno się odnaleźć, jak np. wolontariat hospicyjny, ale jest jeszcze wiele takich aktywności, które pozostają dla mnie tajemnicą do odkrycia.

Bardzo dużo oferujesz innym. Co Tobie daje wolontariat?

Niewątpliwie w moich odczuciach wolontariat dodaje mi odwagi, jeszcze większej chęci do dzielenia się sobą, a przede wszystkim dobrego spędzania czasu wśród ludzi, którzy również chcą włączać się w tego typu działania. Jak już poniekąd wspomniałam, wolontariat daje mi szansę na poznawanie własnego „ja”, nowych ludzi i różnych środowisk.

Jaką radę dałabyś osobom, które chcą zaangażować się w działalność na rzecz innych?

Mam tylko jedną radę dla osób chcących podjąć się wolontariatu: angażuj się tam, gdzie chcesz się angażować, doświadczaj, szukaj szczęścia i celu w tym, co robisz dla siebie i innych.

Uważam, że w to, co się zasiewa, później się zbiera. Tym ziarnem jest właśnie dawanie siebie innym, dzielenie się wyłącznie tym, co się ma, a co najcenniejsze – własnym czasem.

Print Friendly, PDF & Email