Nagrodzeni za dostępność

Nagrodzeni za dostępność
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Poznaliśmy zwycięzców konkursu „Lider dostępności”. Wyniki zostały ogłoszone 8 maja w Pałacu Prezydenckim podczas Gali z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Już od czterech lat Stowarzyszenie Przyjaciół Urbanistów Polskich pod Honorowym patronatem Prezydenta RP zorganizowało ranking na przestrzenie najbardziej przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Przedstawiamy listę nagrodzonych w tym roku.

Nagrodę Grand Prix za „kompleksowe, wieloletnie działania na rzecz czynienia największego polskiego uniwersytetu miejscem przyjaznym również dla studentów i pracowników z niepełnosprawnościami”, otrzymał Uniwersytet Warszawski.

Zwycięzcą tytułu architekt / urbanista, za całokształt pracy, w której projekty są przyjazne osobom niepełnosprawnym, otrzymała działająca już 31 lat warszawska pracownia architektoniczna JEMS.
Najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzenią publiczną w Polsce została ul. Święty Marcin w Poznaniu. Ulica została zmodernizowana zgodnie z Projektem Centrum. Ma się ona stać miejscem przyjaznym pieszym, a także osobom poruszającym się na wózku. Udogodnieniem jest między innymi brak dużych krawężników.

Najlepiej dostosowaną siecią placówek do potrzeb niepełnosprawnych został BNP Paribas Bank Polska. Stawia ona między innymi na ułatwienie kontaktu z osobami z niepełnosprawnością jak również osobami starszymi.

Tytuł nowo zrealizowanego obiektu o funkcji kulturalnej lub edukacyjnej z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych dostały dwie placówki: Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni w Łazienkach Królewskich oraz przedszkole „Żółty Słowik” w Suwałkach.

Jako nowo zrealizowany obiekt usługowy, który odznacza się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wyróżniony został Karcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Jest to placówka w której organizowane będą zawody koszykówki na wózkach czy też szermierki na wózkach.

Wyróżnienie za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji mieszkalnej lub hotelowej, który spełnia wymagania dostępności lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności otrzymał Dom Studencki „Hanka” Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W budynku znajdują się między innymi takie udogodnienia jak szerokie, automatycznie otwierane drzwi, sygnały dźwiękowe, czy też oznakowanie w alfabecie Braille`a.

Natomiast najlepiej wyposażonym w udogodnienia obiektem zabytkowym zostało Muzeum Warszawy. Miejsce to posiada w swoich murach m.in. odpowiednio przystosowane toalety, specjalne wejścia dla osób poruszających się na wózkach, publikacje w druku powiększonym, a także napisanym w języku Braille`a. Warto również dodać, że w muzeum mile widziane są osoby z psami przewodnikami.

Oprac. Aleksandra Sasin
Źródło: Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP
Print Friendly, PDF & Email