Nagrodzeni przez Prezydenta

Tradycyjnie już, w Święto Trzech Króli, przyznano Nagrody Prezydenta – wyróżnienia przyznawane za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz społeczności naszego miasta za ubiegły rok. W tym roku statuetki przyznano w dziesięciu kategoriach.

– Jak co roku w Święto Trzech Króli spotykamy się, by podsumować miniony rok oraz nagrodzić tych, którzy w rozwój naszego miasta wnieśli szczególny wkład. To dla mnie zawsze wieli zaszczyt i honor móc podziękować oraz nagrodzić tych, którym Elbląg leży gorąco na sercu – rozpoczął swoją przemowę Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski. – Coroczny Koncert Noworoczny to również okazja do podsumowań i refleksji oraz wskazanie planów i kierunków działania na najbliższe miesiące – dodał prezydent, po czym przeszedł do sprawozdania minionego roku.

Wspomniał o swoich zasługach, zrealizowanych projektach, inwestycjach, jak również sukcesach miasta i związanych z nim sportowców oraz artystów. Wspomniał też o szeregu problemów, które przyniósł za sobą miniony rok m.in. walka o zapewnienie mieszkańcom dostaw ciepła, remont oczyszczalni ścieków czy podwyżki dla nauczycieli, na sfinansowanie których samorząd nie otrzymał od władz centralnych należytych środków. Prezydent zapowiedział też plany na nadchodzące miesiące.

Choć w miejskiej kasie na nadchodzący rok na inwestycje przeznaczono tylko 22 miliony złotych, to Prezydent z optymizmem patrzy w przyszłość i wierzy, że uda się zrealizować zaplanowane inwestycje. Jak zapowiedział, priorytetem na nadchodzące miesiące jest modernizacja Szpitala Miejskiego oraz budowa bloku operacyjnego, na które w ostatnich miesiącach roku 2019 roku podpisana została z Marszałkiem Województwa umowa na dofinansowanie. Unijne dofinansowanie pozyskane jest również na modernizację oczyszczalni ścieków.

– Jeżeli uda się pozyskać środki zewnętrze, miasto planuje również budowę żłobka i przedszkola przy ulicy Mielczarskiego oraz stworzenie strefy seniora w budynku przy ulicy Lotniczej – zapowiedział Prezydent. – W ubiegłym roku zapadły, na szczeblu krajowym, ważne dla Elbląga decyzje dotyczące budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. To ogromna szansa dla rozwoju miasta, jak i całego regionu. Drugą bardzo dobrą informacją jest wybór Elbląga, jako jednego z pięciu miast w kraju, do programu „Fabryka”. Dzięki temu na Wyspie Spichrzów powstanie biurowiec pod nowoczesne usługi – dodał Prezydent.

Prezydent zapowiedział też rewitalizację Parku Dolinka, na którą w grudniu pozyskano fundusze unijne, w ramach których na tym terenie powstaną różnorodne strefy wypoczynku i rekreacji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Będą tam kompleksy zabawowe, siłownie i zjeżdżalnie. W planach jest też rewitalizacja amfiteatru.

– Szanowni Państwo, praca dla naszego miasta jest dla mnie zaszczytnym wyzwaniem. Nie mógłbym jednak sprostać mu w pojedynkę. Wielokrotnie podkreślam, że miasto to nie tylko urząd, ale również przedsiębiorstwa, placówki oświatowe, instytucje kultury, sportu, organizacje pozarządowe oraz wszyscy mieszkańcy. Za chwilę będę miał zaszczyt, po raz kolejny, uhonorować tych, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla naszego miasta. Jestem dumny, że Elbląg ma tak wspaniałych mieszkańców oraz przyjaciół, którzy dzięki ciężkiej pracy, ale również wielkiej pasji oraz chęci realizacji swoich marzeń przyczyniają się do promocji i rozwoju miasta. O takich ludziach zwykle mówię, że im się chciało chcieć. Chcieć zrobić coś dla siebie, dla innych, dla miasta. Bardzo za to dziękuję – podsumował prezydent.

Całe wystąpienie inauguracyjne Prezydenta odsłuchać można poniżej:

Inauguracyjne przemówienie Witolda Wróblewskiego podczas Gali Nagród Prezydenta 2020.

Po raz pierwszy Nagrody Prezydenta przyznane zostały w 1991 roku. Do tej pory wyróżnienie to otrzymało 219 laureatów indywidualnych i zbiorowych. Dziś do tego grona dołączyło kolejnych dziesięć osób, które otrzymali wyróżnienia w dziedzinach: kultura i sztuka, przedsiębiorczość i innowacja, działalność oświatowa i naukowa, sport i turystyka, działalność ekologiczna, ochrona zdrowia, działalność społeczna oraz w kategorii inne. Prezydent przyznał również nagrodę honorową.

Poznajmy tegorocznych laureatów:

Działalność ekologiczna – Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

– Chciałabym bardzo serdecznie podziękować panu prezydentowi za to, że nas dostrzeżono i nas uhonorowano, i to jest to dla nas naprawdę prestiżowe wyróżnienie. W bieżącym roku nasz park obchodzi 35-lecie istnienia. Na przestrzeni wszystkich tych lat zawsze była jakaś instytucja, która miała za zadanie dbać o to, by te walory krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe zostały zachowane. Moja przygoda z parkiem rozpoczęła się w 2002 roku, więc mogę stwierdzić, że udało nam się utrzymać te walory, które były w tym 2002 roku na dosyć wysokim poziomie, pomimo tego, że zmieniały się przepisy dotyczące ochrony przyrody, dotyczące zagospodarowania i planowania przestrzennego, to my uważaliśmy, zawsze staraliśmy się tak działać, by ta przyroda pozostała w stanie niezmienionym i niepogorszonym. W dużej mierze to zasługa ludzi z pasją, którzy pracują w parku, a dzisiejsza nagroda to jest właściwie ukłon w ich stronę – mówiła po odebraniu nagrody Alicja Nowak, dyrektor parku.

Przedsiębiorczość i innowacja – Polish Snail Holding

– To dla nas wielki zaszczyt i honor, że nasza innowacyjna, badawcza i rozwojowa działalność została doceniona również w naszym rodzinnym mieście Elblągu, bo to właśnie tutaj rozpoczęliśmy naszą pracę, to właśnie w tutejszym Parku Technologicznym rozpoczęliśmy badania nad śluzem ślimaka, a następnie proces wdrażania na polski rynek doskonałej jakości kosmetyków zawierających tą drogocenną dla skóry substancję. Ta nagroda jest potwierdzeniem efektów naszych starań i całej wieloletniej działalności biznesowej – powiedział po odebraniu statuetki Damian Gajewski, prezes zarządu Polish Snail Holding.

Działalność społeczna – ks. Edward Rysztowski Katolicki Ruch Antynarkotyczney KARAN

– Nie byłoby mnie dziś tutaj, gdyby nie łaska i moc Pana Boga. Ta nagroda nie jest dla mnie, a dla wszystkich zaangażowanych w pomoc dzieciom i młodzieży, rodzinom, osobom, którzy tej pomocy potrzebują. W ramach Stowarzyszenia KARAN świadczymy pomoc przez rzesze profesjonalistów, ale nie byłoby to możliwe bez wsparcia miasta, życzliwości wielu instytucji, a także wielkiego serca wielu osób, co pomagają nam na co dzień. Ta nagroda jest dla nich – powiedział po odebraniu wyróżnienia laureat.

Ochrona zdrowia – Anna Szyszka

– Bardzo serdecznie dziękuję za tę nagrodę. Czuję się zaszczycona i wyróżniona, a to, proszę państwa, zobowiązuje do dalszej pracy społecznej na rzecz osób potrzebujących, chorych, ubogich i niepełnosprawnych – dziękowała laureatka.

Sport i turystyka – Ognisko Sportów Wodnych „Fala”

– Dziękuję serdecznie za to wyróżnienie. Nagród, które otrzymaliśmy już było naprawdę dużo. Część schowana jest już w magazynie, ale nam nie jest potrzebna kolejna porcja wyróżnień, a pomoc pana prezydenta, byśmy mogli osiągnąć to, co próbujemy zrobić od lat. Życzę sobie, bym mógł doczekać tego, co wspólnie z panem prezydentem uda nam się zbudować – powiedział krótko Stanisław Nowak, z-ca komandora Ogniska Sportów Wodnych Fala.

Kultura i sztuka – Elżbieta i Wojciech Minkiewiczowie

– Bardzo chciałem mieć też choć minimalne osiągnięcia w kategorii sport i turystyka, i poszedłem wczoraj pobiegać. I fakt, że przyszedłem dziś do teatru o kulach, jest dowodem na to, że chyba powinienem zostać przy kulturze. W latach 60. i na początku lat 70. w USA funkcjonowało kilka bardzo prężnie działających wytwórni nagraniowych, wokół których skupieni byli artyści wielcy ówczesnego świata muzyki, tacy jak: Frank Sinatra, Elvis Presley, Stevie Wonder i wielu, wielu innych. Większość z nas doskonale zna ich samych, jak i ich przeboje. Natomiast niewiele osób wie, że w tych właśnie ośrodkach, z tymi artystami, nagrywały grupy muzyków sesyjnych, de facto odpowiedzialnych za ich przeboje. Często byli oni wynagradzani w systemie godzinowym. Nie mieli również udziału w procencie od ilości sprzedanych albumów. Jedną z takich grup muzyków był The Funk Brothers. Podejrzewam, że większości z państwa ta nazwa nic nie mówi. Natomiast ci muzycy mają na swoim koncie więcej hitów, które znalazły się na pierwszych miejscach list Billboard’u (czyli największego przeglądu list przebojów na świecie) niż Elvis Presley czy zespoły The Beatles, The Roling Stones, The Beach Boys razem wzięci. Dlaczego o tym mówię, bo to uświadamia mi, że że w kulturze nie pracuje się, nie działa się z nadzieją na nagrody, a po prostu z nadzieją na satysfakcję swoją i ludzi, dla których się działa. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Eli oraz naszym dzieciom Kai i Tymonowi, bez których wiele z tych rzeczy, w których miałem okazję i przyjemność brać udział, po prostu by się nie wydarzyły. Chciałbym podziękować wszystkim aktywnie działającym w kulturze, bo fajnie jest jednak, ktoś czasem kupi tę książkę, przyjdzie na spektakl czy wystawę. Dziękuję też wszystkim naszym przyjaciołom w klubie Mjazzga wcześniej, w Stowarzyszeniu Kulturalnym Co Jest?, w którym cały czas działamy, Galerii El, gdzie teraz pracuję i ludziom we wszystkich instytucjach i organizacjach, które starają się coś w kulturze zrobić, coś państwu zaproponować – zazwyczaj za satysfakcję, a nie za jakieś honory czy gratyfikacje. Chciałem wszystkim państwu powiedzieć, że dzięki takim ludziom, tacy ludzie jak ja mogą sobie mówić, że życie jest piękniejsze. I tego państwu serdecznie życzę – mówił Wojeciech Minkiewicz tuż po odebraniu nagrody.

Działalność oświatowa i naukowa – Teresa Kubryń

– Bardzo się cieszę, że w tym roku PWSZ w Elblągu została doceniona, bo tak odbieram tę nagrodę. Szanowni państwo, praca nad wnioskami do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o otwarcie nowych kierunków magisterskich, to nie jest praca jednej osoby. To jest olbrzymi trud i zaangażowanie całego zespołu, wspaniałych ludzi – nauczycieli akademickich kierunku pedagogika naszego instytutu. I temu całemu zespołowi bardzo serdecznie dziękuję, bo jest to rzeczywiście bardzo duży wysiłek, wielu ludzi. Jeszcze niedawno nie spodziewaliśmy się, że nasza uczelnia kształcąca w profilu praktycznym, że będziemy otwierać studnia magisterskie, gdyż przygotowujemy przede wszystkim specjalistów do zawodu, a teraz już w tym roku kształcimy studentów na czterech kierunkach magisterskich i oczywiście planujemy kolejne. Chciałam również bardzo serdecznie podziękować mojemu szefowi panu prof. dr hab. inż. Zbigniewowi Walczykowi, który swoim czasie zmodyfikował strategię naszej uczelni i postawił przed nami nowe wyzwania. Panie rektorze, bardzo dziękuję za zielone światło dla studiów magisterskich, ale też za słowa wsparcia i uznania, gdy tworzyliśmy te wnioski, bo wiara w nas, że rzeczywiście nam się uda, dodawała nam skrzydeł i udało się. I dziś bardzo się cieszymy, że wielu młodym elblążanom, tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą wyjechać na studia do dużych ośrodków akademickich, stworzyliśmy możliwość zdobycia wykształcenia na poziomie magisterskim w naszym mieście – mówiła laureatka nagrody w dziedzinie działalność oświatowa i naukowa.

Nagroda w kategorii inne:

Nagrody przyznane dwóm osobom za kształtowanie współpracy międzynarodowej i przyjaźni pomiędzy dwoma miastami.

Laureatkami w tej kategorii zostały Marie – Claire Garreau – Compiegne (ze Stowarzyszenia Oise – Elbląg) oraz Jadwiga Hryniewicz – Elbląg (ze Stowarzyszenia Oise – Elbląg).

– W życiu najpiękniejsze chwile zdarzają się podobno zupełnie niespodziewanie. To pierwsza w moim życiu nagroda za działalność niezawodową, a społeczną, która stała się moją pasją. Bardzo dziękuję za tę nagrodę, to dla mnie wielki zaszczyt – mówiła Jadwiga Hryniewicz.

Druga laureatka nie mogła odebrać nagrody osobiście, przysłała za to list z podziękowaniami. Nagroda zostanie jej przekazana osobiście przez prezydenta podczas najbliższej wizyty pani Marie w naszym mieście.

W tym roku prezydent przyznał również jedną Nagrodę Honorową, którą otrzymał prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk.

– Na państwa oczach została przyznana 6 i 7 Nagroda Prezydenta Elbląga dla pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Dziękuję wszystkim pracownikom uczelni za ogromny trud, jaki wkładają w to, że możemy mieć takie sukcesy, że uczelnia jest dziś w takim miejscu. Tak się składa, że dwadzieścia lat temu również otrzymywałem Nagrodę Prezydenta. Wówczas klimat był zupełnie inny. Byliśmy na początku drogi. Było wiele pytań, wiele wyzwań. Dzisiaj, po dwudziestu latach, klimat jest raczej sprzyjający podsumowaniom, analizom i wytyczaniem nowych kierunków. Największą satysfakcją jest dla mnie liczba wypromowanych studentów. Dziś uczelnia będzie miała około dwudziestu kierunków, czego sześć-siedem to będą kierunki magisterskie. Uważam, że jest to bardzo ważne w sytuacji, w której znalazł się Elbląg. Odległość do Trójmiasta się zmniejszyła, w związku z tym uczelnia musiała na to zareagować i wzmocnić swoją ofertę tak, by młodzież, która przychodzi do PWSZ – uczelni regionalnej, miała zagwarantowaną ofertę kompletną. Czy nasza reakcja jest właściwa, to życie pokaże. Panie Prezydencie, również panu dziękuję serdecznie za to wyróżnienie, ale też dziękuję za współpracę. Przez moje dwadzieścia dwa lata w uczelni, to w tym czasie było 5 prezydentów, 3 biskupów, 8 ministrów, 3 ministerstwa, 3 ustawy i tak dalej. W przypadku pana, dziękuję za zrozumienie i współpracę, i muszę powiedzieć, że uznanie dla uczelni i rozumienie roli uczelni w rozwoju aglomeracji, w przypadku pana, jest naprawdę znakomite i za to serdecznie dziękuję – podsumował rektor.

W drugiej części koncertu zebrani w Teatrze im. Aleksandra Sewruka wysłuchali koncertu pt. „W rytmie swingu” w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej wraz z wokalistami Anastazją Simińską i Łukaszem Reksem.

Kliknij w zdjęcie główne, by obejrzeć fotorelację z wydarzenia.

Print Friendly, PDF & Email