Nagrody konkursu POTRZEBNI rozdane

Nagrody konkursu POTRZEBNI rozdane
Fot. fedracjafosa.pl

Po raz kolejny Federacja FOSa nagrodziła ludzi i stojące za nimi organizacje, które odgrywają ważną rolę w kształtowaniu wiedzy na temat potrzeb seniorów. Rozstrzygnięto bowiem konkurs „POTRZEBNI. Warmińsko-Mazurskiego konkursu na Aktywnego Seniora/Seniorkę i Najlepszą Inicjatywę Seniorską”.

W Kapitule Konkursu znaleźli się przedstawiciele Federacji FOSa, laureaci poprzednich edycji konkursu, reprezentant Wojewódzkiej Rady Seniorów oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

Wyróżnienia otrzymali:

  • Alicja Wąsik, założycielka i prezes Stowarzyszenia „Nasza wieś” z Frączek, twórczyni Akademii Seniora Gminy Dywity stawiająca sobie za cel dobro lokalnej społeczności;
  • Irena Miotk, członkini zarządu Stowarzyszenia UTW w Morągu, liderka, autorka projektów, jej dewizą jest być z ludźmi i dla ludzi;
  • Barbara Borawska, prezes Klubu Krajoznawców PTTK przy UTW w Olsztynie oraz członkini Zarządu Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK w Olsztynie, propagatorka turystyki i aktywnego spędzania czasu przez seniorów;
  • Jarosław Czerniawski, lider zespołu „Z WIGOREM” przy Jarockiej Akademii III Wieku, niesamowicie pozytywnie aktywna postać, mistrz jazdy na rolkach, facet z kosmicznie pozytywną energią.

I miejsce w kategorii „Aktywna seniorka” zajęła Maria Popieluch. Na co dzień jest prezesem Stowarzyszenia na rzecz Chorych z Chorobą Nowotworową „Promyk” w Giżycku. To inicjatorka wielu akcji charytatywnych, unikalna osobowość, wielkie serce i osoba z ogromną energią.

Działalność stowarzyszenia zainicjowała dzień przed przejściem na emeryturę. Dziś jest prezesem stowarzyszenia, prowadzi w Giżycku i Węgorzewie hospicjum domowe i również poradnię.

W trakcie rozstrzygnięcia konkursu wyłoniono także laureatów w kategorii „Najlepsza inicjatywa seniorska”. Wyróżnienie otrzymał Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie „za pozytywny wpływ na społeczność lokalną Gminy Jedwabno, za zmianę wizerunku osoby starszej, przeciwdziałanie stereotypom i pokazywanie, że w każdym wieku można dobrze się bawić i aktywnie spędzać czas”.

Zaś za najlepszą inicjatywę seniorską jury uznało przedsięwzięcie Banku Żywności w Olsztynie i #AkcjęZupa.

Za 3200 obiadów przygotowanych i wydanych seniorom w trakcie pandemii oraz zapewnienie osobom starszym choć minimalnego w tym trudnym okresie kontaktu z drugim człowiekiem. Nagrodę odebrała Jolanta Markiewicz.

– Muszę powiedzieć, że ta akcja dostarczyła nam wiele radości – wspominała Jolanta Markiewicz, kierownik promocji i komunikacji w Banku Żywności w Olsztynie. – Kiedy jeszcze przed akcją zastanawialiśmy się, do kogo skierować te konkretne działania, padały propozycje: dzieci, rodziny. I wtedy padło pytanie: a starsi? Zamknięci w domach? To było potrzebne, o czym świadczyło wiele listów, które do nas dotarły. Napisane ręcznie, wiele innych podziękowań. To było podziękowanie przede wszystkim za obecność wolontariuszy w ich domach. Wiedzieli, że dwa razy w tygodniu ktoś do nich przyjdzie, odwiedzi, przekaże dobre słowo – dodała.

federacjafosa.pl
Print Friendly, PDF & Email