Nadają TON: Integracja na łonie natury

Nadają TON: Integracja na łonie natury
Fot. Adminstrator

Była piękna pogoda, muzyka i dużo atrakcji. Niepełnosprawni po raz kolejny pokazali, że dobra zabawa nie jest im obca.

W niedzielę (28 maja) odbył się Festyn Inauguracyjny Tygodnia Osób Niepełnosprawnych – wydarzenia organizowanego przez Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych, które już od 25 lat jednoczy elblążan.

Integracji służyło wspólne ognisko z kiełbaskami, a także różnorodne warsztaty artystyczne (m.in. muzyczne, krawieckie i ceramiczne) oraz gry rekreacyjne.

Choć pojawiło się kilka głosów wyrażających tęsknotę za dawną lokalizacją festynu (Bulwar Zygmunta Augusta), większość osób cieszyła się bliskością lasu i cieniem drzew, bo pogoda naprawdę dopisała. Okoliczna zieleń i słońce dawały impuls do dobrej zabawy.

Fajnie, że ludzie zdrowi i niepełnosprawni się integrują, tak powinno być. Jak najwięcej takich imprez w przyszłości  – powiedział pan Mariusz Tuliszewski, uczestnik festynu.

Nie zabrakło uniesień muzycznych. Niektóre występy artystyczne były okazją do wzruszeń, inne – do śmiechu i tańca. Na scenie pojawiły się grupy z różnorodnym programem. Wystąpili: grupa z przedszkola nr 15, „Koperniczki”, „Trauguttki”, „Zakrzewianki”, zespół z DPS „Niezapominajka”, „Szwagry”, „Ale Babki”, zespół „Fantazja” oraz Agencja Artystyczna „Bagatela”.

Jest fantastycznie: piękna pogoda i piękne śpiewy – cieszyła się pani Karolina, która z koleżankami tańczyła niedaleko sceny.

Z festynu można było zabrać do domu dużo pamiątek. Stoiska kusiły odwiedzających pięknymi przedmiotami. Były witraże, obrazki, pluszowe zabawki, ozdobne tabliczki, biżuteria, a nawet roślinki doniczkowe. Opłata za wyroby artystyczne była symboliczna. Swoją ofertę i efekt pracy podopiecznych prezentowały nie tylko elbląskie placówki i instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych – w miasteczku namiotowym pojawił się m.in.  Warsztat Terapii Zajęciowej z Władysławowa.

W Bażantarni można było zadbać o zdrowie: wystarczyło wybrać się do punktu medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Tam dokonywano pomiaru cukru, ciśnienia tętniczego, a także wzrostu i wagi.

Dużo się mówi o sporcie i ruchu, ale w tym wszystkim czasem zapominamy o zdrowiu. Profilaktyka jest bardzo ważna – powiedziała Danuta Stanicka, edukator zdrowia przy WSZ, i dodała: Chcemy wyrobić nawyk wśród społeczeństwa, żeby badać się co najmniej raz w miesiącu, i ten nawyk przekazywać młodszym pokoleniom.

Na festynie okazji do uprawiania sportu było wiele, przede wszystkim przeznaczonych dla najmłodszych uczestników. Różne konkurencje (m.in. rzut podkową i bieg w workach) przeprowadzono w ramach konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.

Ci mniej aktywni, którzy nie muszą martwić się o wagę, cieszyli się pysznymi ciastami w kawiarenkach. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na szczytne cele. Członkinie Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek, które edukowały przybyłych w zakresie profilaktyki raka piersi, zbierały pieniądze na leczenie pani Alicji Tomczyk.

Myślę, że ci, którzy przyszli, na pewno nie żałują. Jest coś dla ducha i coś dla ciała. Są rozrywki dla osób dorosłych i dla dzieci, dużo gier, zabaw i konkursów z nagrodami. Do wyboru, do koloru – podsumowała pani Teresa Bocheńska z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

 

Inne wydarzenia w ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych:

25 – 31 maja – wystawa prac konkursowych „Mój Elbląga” w Ratuszu Staromiejskim:

29 maja – Festiwal Nauki (dla wychowanków SOSW nr 1)

30 maja – Międzywojewódzki Konkurs Matematyczny „Matma 2017”  dla uczniów gimnazjów i szkół  zawodowych specjalnych (SOSW nr 1)

– godz. 10:00 – 14:00 – Wielka Majówka – impreza integracyjna rekreacyjno–sportowa dla wszystkich,  na Dużej Polanie w Bażantarni (SOSW nr 1)

– godz. 10:30 – 12:00 drzwi otwarte w ŚDS przy ul. Saperów  (PSONI)

23 – 31 maja   –  wystawa pokonkursowa I wojewódzkiego konkursu plastycznego „W zaczarowanym świecie baśni H. Ch. Andersena”  w CSE Światowid  (SOSW nr 1)

2 czerwca – prezentacja zajęć terapeutycznych prowadzonych w Elbląskim Centrum Terapii i Rewalidacji (SOSW nr 1)

 

  MSz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15899 

Print Friendly, PDF & Email