Nad wodą, pod wodą i o wodzie

Nad wodą, pod wodą i o wodzie
Fot. materiały dystrybutora/pixabay.com

Nie uważacie, że bardzo miło jest przeczytać dobrą książkę popularnonaukową? Taką z pomysłem, dobrym wykonaniem, nie przedobrzoną objętościowo? Niestety, nie jest łatwo trafić na wydawnictwo łączące wszystkie te cechy – ale akurat w „Książce o wodzie” się one spotykają.

W „Książce o wodzie” znajdziecie odpowiedź na większość pytań, które mogłyby przyjść wam na jej temat do głowy, a zapewne i kilka, których byście w życiu nie sformułowali.

Nie żeby było to wielkie zaskoczenie. Autorką książki jest Aleksandra Kardaś, zaprawiona w bojach popularyzatorka nauki. Jako członkini redakcji portalu „Nauka o klimacie” jest zwyciężczynią konkursu Popularyzator Nauki 2017, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i MNiSW, jak również laureatką konkursu „Dziennikarze dla Klimatu”. Na swoim koncie ma już jedną książkę popularnonaukową: mowa tutaj o „Nauce o klimacie”, napisaną wspólnie z Marcinem Popkiewiczem i Szymonem Malinowskim.

Całe to doświadczenie widać w solowym debiucie Kardaś. Ma pomysł na książkę – przedstawić rolę, którą woda odgrywa na naszej planecie. Równocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że o wszystkim nie opowie, zaś próba zmieszczenia do tekstu zbyt dużej ilości informacji tylko zaburzy przekaz. Od samego początku deklaruje więc, że nie było jej celem stworzenie podręcznika czy encyklopedii, a książka „to raczej subiektywny przegląd wszystkiego, co mnie samą fascynuje w wodzie i jej możliwościach”.

Z wykształcenia Kardaś jest fizykiem, na co dzień pracuje w Zakładzie Fizyki Atmosfery na Uniwersytecie Warszawskim – co w książce doskonale widać. Podróż po świecie wody rozpoczynamy więc od skal najmniejszych: autorka przystępnie wyjaśnia budowę molekuły wody i to, w jaki sposób wpływa ona na dobrze nam znane właściwości wody we wszystkich trzech stanach skupienia. Dopiero uzbrojeni w tę wiedzę możemy naprawdę wyruszyć w fascynującą podróż po świecie tej substancji.

Rozdział po rozdziale Kardaś tłumaczy czytelnikowi m.in. dlaczego właściwie woda potrzeba jest ludzkiemu organizmowi do życia, zabiera go w podróż po świecie oceanów, zdradza jak molekuły wody wpływają na atmosferę Ziemi, opowiada jak powstaje lód i lodowce, skąd się bierze woda na lądzie i jak opanowanie energii pary wodnej doprowadziło do rewolucji technologicznej.

Autorka posiada ogromny dar do opowiadania o nauce, lekko i przystępnie przedstawia nawet niewdzięczne i skomplikowane kwestie. (Przyjemnie czytało mi się nawet o zjawiskach, które wydawały mi się skutecznie obrzydzone w czasach szkolnych przez lekcje geografii…) Podsumowując: po „Książkę o wodzie” zdecydowanie warto sięgnąć i przekonać się, jak dobre potrafią być nasze rodzime książki popularnonaukowe.

„Książka o wodzie” ukazała się nakładem Wydawnictwa MG.

Katarzyna Florencka
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Fot. mat. pras.
Print Friendly, PDF & Email