Na WUM ruszył program diagnostyki pacjentów z kardiomiopatiami

Na WUM ruszył program diagnostyki pacjentów z kardiomiopatiami
Fot. Adminstrator

Zespół kardiologów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczął program szerokiej diagnostyki pacjentów z kardiomiopatiami – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa WUM, Marta Wojtach. Do programu włączani są pacjenci skierowani przez lekarzy.

Program dotyczy kardiomiopatii, ze szczególnym wyróżnieniem kardiomiopatii zapalnej/zapalenia mięśnia sercowego – jednostki chorobowej, która dotyka głównie młodych dorosłych.

Program realizuje zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) WUM, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego. Eksperci z warszawskiej uczelni współpracują również z Uniwersytetem w Padwie (Włochy) oraz Uniwersytetem w Tuebingen (Niemcy).

– Rozpoznanie kardiomiopatii zapalnej jest bardzo wymagającym procesem diagnostycznym, stąd choroba ta jest często pomijana, prowadząc do postępu choroby. Przebieg kardiomiopatii zapalnej może być łagodny lub bardzo zaawansowany i przebiegać pod postacią groźnych zaburzeń rytmu serca oraz ciężkiej niewydolności serca, niejednokrotnie wymagającej transplantacji serca – czytamy w materiale prasowym przesłanym w czwartek PAP przez rzeczniczkę prasową WUM, Martę Wojtach.

W środę (24 lipca) prof. dr hab. med. Marcin Grabowski i dr. n. med. Krzysztof Ozierański oraz z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM we współpracy z dr hab. Maksymilianem Opolskim z Instytutu Kardiologii w Warszawie wykonali zabieg biopsji mięśnia sercowego u dwójki pacjentów – 27-letniego mężczyzny i 35-letniej kobiety – z podejrzeniem zapalenia mięśnia sercowego.

Zabiegi wykonano z dostępu szyjnego oraz udowego pobierając bioptaty do dalszych oznaczeń laboratoryjnych. W skład zespołu weszli ponadto dr Agata Tymińska (echokardiografia), dr n. med. Łukasz Januszkiewicz (asysta) oraz zespół techników i pielęgniarek zabiegowych.
Program jest stały, będzie rozwijany i nie ma limitów.

– Do programu włączani są pacjenci, którzy są do nas kierowani przez lekarzy z podejrzeniem zapalenia mięśnia sercowego/kardiomiopatii zapalnej. Następnie pacjenci są diagnozowani i leczeni w ramach opieki szpitalnej i ambulatoryjnej I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM. Obecnie nie prowadzimy badań przesiewowych, stąd pacjenci sami nie mogą się zgłosić do programu – mówi dr. n. med. Krzysztof Ozierański.

Rzeczniczka WUM podkreśla, że zgodnie z aktualnymi standardami „zabieg biopsji mięśnia sercowego jest złotym standardem diagnostycznym, lecz powinien być wykonywany w jednostkach referencyjnych”.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email