Na wiosnę - pokrzywa

Na wiosnę - pokrzywa
Fot. pixabay.com

Gdy świat zaczyna się wiosennie zielenić, jako jedne z pierwszych pojawiają się ciemnozielone, strzępiaste liście pokrzywy. Widać je wszędzie – w pobliżu zabudowań, na rumowiskach, na pastwiskach, polanach, w wilgotnych lasach liściastych, nad brzegami rzek i jezior i w ogródkach. Już przed wiekami zauważono lecznicze właściwości tego wszechobecnego ziela. Potwierdziła je współczesna medycyna.


Artykuł pierwotnie ukazał się na Razem z Tobą w 2010 roku


Napary, odwary, nalewki – z liści, kłączy i korzeni, sok, macerat, woda pokrzywowa, olej pokrzywowy i inne preparaty polecane były i są nadal nie tylko przez zielarzy ale i przez lekarzy, na najrozmaitsze dolegliwości, wewnętrzne i zewnętrzne. Cała ich lista zajęłaby co najmniej stronę, przede wszystkim jednak wymienia się właściwości wzmacniające cały organizm, w tym włosy, uodporniające, krwiotwórcze. Stosuje się ją także w początkowym okresie cukrzycy, w zaburzeniach krzepliwości krwi i krwawieniach wewnętrznych, a także w schorzeniach dróg moczowych. W lecznictwie ludowym pokrzywa uznawana jest za jedną z roślin najskuteczniej oczyszczających organizm i stosowana jest w długofalowych terapiach w schorzeniach reumatycznych i gośćcu.

Polecana jest wszystkim, także zdrowym, na wiosnę, dla wzmocnienia organizmu po osłabiającym okresie zimowym, przy czym właśnie ta wiosenna, młodziutka pokrzywa działa najskuteczniej.
Zażywać ją można niekoniecznie w specyficznych preparatach, ale także w potrawach. Niegdyś pomagała przetrwać przednówek, dziś urozmaici jadłospis. Tak dawniej, jak dziś, może przywrócić utracone siły.

Najbardziej popularna była i jest zupa z pokrzywy. Można ją przyrządzić podobnie jak zupę szczawiową, można też w sposób bardziej wyszukany:

Składniki:
0,5 kg młodych liści pokrzywy, 3 ząbki czosnku, 2 szklanki wywaru w z włoszczyzny, 2 szklanki mleka, 0,5 szklanki śmietany, 1 łyżka stołowa masła, 1 łyżka stołowa mąki, sól, 2 jajka, pieprz, imbir, gałka muszkatołowa.

Sposób przyrządzenia:
Bardzo dokładnie opłukaną pokrzywę sparzyć wrzątkiem na sicie, udusić w maśle wraz z posiekanym czosnkiem, zmiksować, zalać wywarem z włoszczyzny i mlekiem, zagotować, zagęścić śmietaną wymieszaną z mąką i przyprawić. Do każdej porcji włożyć połówkę jaja ugotowanego na twardo.

Pokrzywa a la szpinak
Składniki:
0,5 kg młodych liści pokrzywy (wierzchołków roślin), 1 cebula, 2 łyżki płatków owsianych, 3 ząbki czosnku, 3 łyżki oliwy.

Sposób przyrządzenia:
Pokrzywę przebrać, wypłukać i wrzucać na wrzątek na 2 minuty. Odcedzić. Cebulę obrać i pokroić w kosteczkę. Podsmażyć na oleju, dodać płatki owsiane i pół szklanki wody. Gdy płatki się rozkleją, włożyć posiekaną pokrzywę. Doprawić wyciśniętym czosnkiem i solą. Drugim sposobem przygotowania tej potrawy jest krótkie duszenie blanszowanej pokrzywy z podsmażoną cebulą i dodatkiem jajka na samym końcu. Nie musimy wtedy dodawać płatków.

Sałatka nr 1
Składniki:
15 dag młodych liści pokrzywy, 1 jajko ugotowane na twardo, 3/4 szklanki śmietany, jogurtu naturalnego lub kefiru, sól, pieprz, sok z cytryny do smaku

Sposób przyrządzenia:
Opłukaną pokrzywę gotujemy około 2-3 minut w lekko osolonym wrzątku. Odcedzamy i od razu kropimy sokiem z cytryny. Gdy ostygnie, dodajemy posiekane jajko, zalewamy śmietaną lub kefirem i doprawiamy solą i pieprzem.

Sałatka nr 2
Składniki:
1/2 kg młodej pokrzywy, garść liści szczawiu, po 1 łyżce posiekanej natki pietruszki, koperku i szczypiorku, łyżka posiekanych orzechów laskowych,
na sos: 3-4 ząbki czosnku, 2 łyżki soku z cytryny, łyżka oliwy, sól, pieprz, po szczypcie pieprzu cayenne i cukru.

Sposób przyrządzenia:
Umyte listki pokrzywy wrzucić na 2-3 minuty. na osolony wrzątek, osączyć na sicie, posiekać, połączyć z poszatkowanym surowym szczawiem, zieleniną i orzechami. Czosnek utrzeć z solą, pieprzem, cukrem i pieprzem cayenne, wymieszać z sokiem z cytryny i oliwą. Polać sałatkę sosem, wymieszać, lekko schłodzić.

Myśliwska sałatka ziemniaczana
Składniki:
0,5, kg ziemniaków, 200 dag ziół (pokrzywa, rzeżucha, mlecz, szczaw, bluszczyk kurdybanek, babka, nać pietruszki – w jednakowych ilościach), 2 cebule, majonez.

Sposób przyrządzenia:
Ziemniaki ugotować w łupinach, obrać, pokroić na małe kostki i zmieszać z drobno posiekanymi ziołami. Dodać 2 drobno posiekane cebule i przyprawić majonezem.

W kuchni francuskiej sporządza się z ziela pokrzywy także farsz do naleśników lub dusi się w maśle z cebulą, czosnkiem i gałką muszkatołową, zagęszcza jednym jajkiem z odrobiną mleka i podaje jako jarzynę do mięsa. Można ją też po prostu dodawać do innych sałatek, do zup jarzynowych i ziemniaczanych. Młode liście pokrzywy znakomicie uzupełniają braki witamin i mikroelementów.

Na zdrowie!

Print Friendly, PDF & Email