Na UMCS powstała aplikacja dla grzybiarzy i miłośników leśnych spacerów

Na UMCS powstała aplikacja dla grzybiarzy i miłośników leśnych spacerów
Fot. Pixabay/pexels.com

Szeroki zakres informacji dotyczących gatunków grzybów występujących w polskich lasach, przeznaczony dla biologów, miłośników przyrody, grzybiarzy i zwykłych spacerowiczów – zawarto w nowej aplikacji „Grzyby w Polsce”.

Jej twórcami są członkowie dwóch kół naukowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – SKN Geoinformatyków „GeoIT” (Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej) oraz SKN Biotechnologów „Mikron” (Wydziału Biologii i Biotechnologii). Celem opracowanej przez nich aplikacji jest dostarczanie wiedzy na temat różnych gatunków grzybów, ich lokalizacji oraz związanych z nimi informacji i ciekawostek.

Poza tym, jak zaznaczają sami twórcy, aplikacja ma pomóc w budowaniu świadomości potencjalnego niebezpieczeństwa, jakie mogą nieść za sobą grzyby.

Dane wykorzystane do stworzenia aplikacji pochodziły z wiarygodnych źródeł opartych na wieloletnich badaniach mykologicznych. Studenci z Koła Naukowego Biotechnologów „Mikron” selekcjonowali je, by wyłonić najistotniejsze informacje, kluczowe cechy oraz najlepsze zdjęcia. Natomiast studenci z Koła Geoinformatyków „GeoIT” zajęli się aspektem technicznym, dodając odniesienie przestrzenne do danych opisowych.

Następnie przy użyciu platformy ArcGIS Online młodzi biolodzy stworzyli aplikację Web-GIS, która zawiera interaktywną mapę, przedstawiającą zestawienie wszystkich warstw.

– Przedstawione dane – podkreślili twórcy w przesłanym PAP komunikacie – są zmienne, ponieważ grzyby w swojej formie są nieprzewidywalne. Istotnym elementem projektu było ukazanie korelacji między różnymi zmiennymi, takimi jak lasy, gleby i gatunki grzybów. Te powiązania zostały zobrazowane i można je sprawdzić na stronie z atlasem grzybów.

Aplikacja zawiera nie tylko podstawowe informacje dotyczące występowania różnych gatunków grzybów na terenie Polski, ale także jest zbiorem ciekawostek na temat tej grupy organizmów. Można się z niej dowiedzieć, który grzyb jest najczęstszym powodem zatruć w naszym kraju oraz jak wiele gatunków grzybów jest w Polsce pod ochroną i nie powinno się ich zbierać ani niszczyć.

Można w niej sprawdzić gatunek, przynależność do rodziny, cechy charakterystyczne, łacińską nazwę oraz wskazówki dotyczące miejsca, w którym można danego grzyba szukać. Dodatkowo strona zawiera informacje o lokalizacji lasów w Polsce, podzielonych na kategorie, oraz dane dotyczące nadleśnictw.

– Aplikacja jest przeznaczona dla wszystkich, niezależnie od tego, czy są biologami, entuzjastami grzybów czy uczestnikami grzybobrania – stwierdzili autorzy projektu. – W praktyce grzybiarze zbierają tylko kilka gatunków. Jeśli nauczysz się dobrze identyfikować kilka rodzajów grzybów, możesz z przyjemnością spacerować po lasach zbierając dary natury – dodali.

Dostęp do aplikacji znajduje się TUTAJ.

Nauka w Polsce / Katarzyna Czechowicz
Print Friendly, PDF & Email