Na UKSW otwarto kompleksowe Laboratorium Druku 3D

Na UKSW otwarto kompleksowe Laboratorium Druku 3D
Fot. Kuba Grzybek / Pexels

Na UKSW otwarto pierwsze w Polsce Laboratorium Druku 3D, które w kompleksowy sposób będzie przeprowadzać proces wytwarzania przyrostowego: od projektowania poprzez analizę laboratoryjną, ewaluację aż do wykonania produktu m.in. ze stopów renu, miedzi czy srebra.

Działanie jednostki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego zainaugurował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Minister przekazał także czek na blisko 6 mln zł.

Jak informuje uczelnia dzięki tym środkom UKSW będzie rozwijać badania nad drukiem 3D. Dofinansowany projekt zakłada opracowanie nowych polskich materiałów metalicznych na potrzeby technologii wytwarzania przyrostowego, skupiając się na stopach renu, miedzi i srebra.

– Bardzo się cieszę z tego, co tu dzisiaj się dzieje. Te rzeczy są niezwykle ważne z punktu widzenia nauki. Rozwój Uniwersytetu w ostatnich latach jest imponujący. Koncepcja laboratorium druku 3D i możliwości, jakie są z tym związanie i fakt, że to jest wiodący ośrodek tego rodzaju w Polsce nie pozostawia wątpliwości, że takie inicjatywy trzeba wspierać – powiedział minister Przemysław Czarnek, cytowany w komunikacie uczelni.

Podano w nim, że Laboratorium Druku 3D umożliwia realizację prac badawczych i wdrożeniowych z udziałem krajowych oraz zagranicznych partnerów naukowych i przemysłowych. Pracownię tworzą trzy sekcje: kwantowo-mechanicznego modelowania nowych materiałów, wytwarzania i badania opracowanych rozwiązań oraz opracowywania parametrów druku 3D.

– Otwarcie nowej jednostki badawczej jest krokiem w przyszłość Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ten sposób odpowiadamy na potrzeby obecnej transformacji przemysłowej, obejmującej zielone technologie i nowoczesne technologie produkcji – podkreślił rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Laboratorium Druku 3D jest pierwszą w kraju i jedną z niewielu w Europie, komórką badawczą zdolną do prowadzenia prac badawczych i wdrożeniowych w pełnym zakresie – od wstępnych koncepcji bazujących na modelach numerycznych, aż do gotowego produktu. Badania prowadzone są przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu – m.in. urządzenia Aconity MINI do wytwarzania przyrostowego w technologii topienia laserowego w złożu proszku – potocznie nazywanego drukarką 3D w metalu. Jest to pierwsze takie urządzenie w naszej części Europy.

Oprócz projektów badawczych laboratorium będzie współpracować z instytutami i firmami, które zajmują się opracowywaniem nowych materiałów i chcą m.in. stworzyć ich prototypy.

Nowe laboratorium będzie częścią Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW, które powstaje w podwarszawskim Dziekanowie Leśnym. Centrum pozwoli na rozwój UKSW w dziedzinie nauk cyfrowych. Przyczyni się także do stworzenia nowatorskich rozwiązań technologicznych, które zostaną wdrożone w gospodarkę i pozwolą na realizację zadań związanych z transformacją cyfrową.

Oprócz Laboratorium Druku 3D na trzecim kampusie Uniwersytetu w Dziekanowie Leśnym znajdą się m.in. superkomputer CATO, narzędzia do tworzenia trójwymiarowych materiałów interaktywnych, zaawansowane oprogramowania komputerowe czy nowoczesny sprzęt RTV. (PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka / PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email