Platforma internetowa przeciwdziałająca wypaleniu zawodowemu oraz wspomagająca pracowników i pracodawców powstała na Uniwersytecie Jagiellońskim – poinformowano w komunikacie nadesłanym w środę do PAP.
Jak czytamy w komunikacie uczelni, internetowa platforma StrongUJ (od angielskiego słowa „strong”, czyli „mocny” i skrótu „Stress on Growth” – „nacisk na rozwój”) ma zwiększyć świadomość pracowników oraz pracodawców na temat przyczyn i konsekwencji wypalenia zawodowego.
StrongUJ powstała dzięki kilkuletniej pracy badawczej pod kierunkiem prof. UJ dr hab. Krystyny Golonki i dr Bożeny Gulli z Instytutu Psychologii Stosowanej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.
– Zaprojektowaliśmy tę platformę tak, by każda osoba aktywna zawodowo mogła samodzielnie ocenić, czy i w jakim stopniu może być narażona na zjawisko wypalenia zawodowego. Gdy w wyniku badania pojawią się niepokojące sygnały, w ramach tej samej platformy można uzyskać różne formy pomocy, które pozwolą podjąć działania adekwatne do zdiagnozowanej sytuacji. Z drugiej strony platforma może służyć pracodawcom jako dodatkowe narzędzie wspomagające procesy rozwojowe. Może być to szczególnie przydatne dla organizacji, którym zależy na dobrostanie swoich pracowników i które poprzez dialog z pracownikami chcą się systematycznie doskonalić – wyjaśniła cytowana w dokumencie prof. Golonka.
Platforma składa się z trzech modułów. Pierwszy, diagnostyczny, opracowano na podstawie wiedzy akademickiej, wyników prac badawczych i narzędzi do diagnozy zdrowia psychicznego. Wstępna ocena indywidualnej sytuacji użytkownika powstaje na podstawie odpowiedzi udzielonych w badaniu ankietowym. Po wypełnieniu kwestionariusza online użytkownik otrzymuje raport i zalecenia. Wskazania mogą dotyczyć samodzielnej pracy rozwojowej, ćwiczeń lub kontaktu ze specjalistą zdrowia psychicznego.
Drugi moduł StrongUJ stanowi repozytorium materiałów wspomagających osoby doświadczające przeciążeń w pracy, stresu i wypalenia. To materiały edukacyjne, propozycje ćwiczeń oraz zadania dla osób, które mogą poprawić swój dobrostan poprzez samodzielną pracę.
Trzecią częścią platformy StrongUJ jest moduł „Wsparcie”, który umożliwia bezpośredni kontakt ze specjalistami w dziedzinie problemów zawodowych – psychologami i psychoterapeutami.
– Każdy użytkownik w trakcie korzystania z platformy, o ile na podstawie badania pojawi się takie zalecenie, uzyskuje możliwość odbycia co najmniej jednego indywidualnego spotkania ze specjalistą. Co ważne, specjalista taki jeszcze przed spotkaniem ma dostęp do wyników wstępnej diagnozy, co usprawnia efektywność pierwszej konsultacji. Jeśli sytuacja tego wymaga, użytkownicy będą mogli kontynuować spotkania, by skupić się na znalezieniu odpowiednich rozwiązań – opisała prof. Krystyna Golonka.
Dodała, że trzeci moduł platformy, obecnie wyłączony, zostanie ponownie uruchomiony, gdy jego twórcy „zdobędą wsparcie projektowe”.
– Jeżeli to pracodawca zaprasza swoich pracowników do przeprowadzenia badania diagnostycznego, informacje zwrotne mogą posłużyć mu do kształtowania polityki wspierania pracowników i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Z takim narzędziem pracodawcy zyskają co najmniej kilka korzyści. Na pewno łatwiej będzie im redukować rotację pracowników, (…) podejmować działania przyczyniające się do wzrostu zadowolenia i satysfakcji pracowników oraz lepszego dopasowania załogi do określonych zadań – zwróciła uwagę dr Bożena Gulla.
Autorki uważają, że wykorzystanie platformy zarówno przez pracowników, jak i pracodawców przynosi najwięcej korzyści. Platforma może służyć także instytucjom publicznym odpowiedzialnym za kształtowanie polityki zatrudnienia, takim jak urzędy pracy.
Według różnych szacunków i badań około 3 na 4 aktywnych zawodowo Polaków przyznaje, że ich praca wiąże się ze stresem, a około dwie trzecie odczuwa symptomy wypalenia zawodowego.
– Wypalenie zawodowe pojawia się najczęściej w wyniku przewlekłego stresu wynikającego z pracy. (…) Warto zatem poszukiwać rozwiązań o charakterze systemowym, ale też narzędzi, które będą pomagać zarówno pracownikom, jak i pracodawcom w przeciwdziałaniu temu negatywnemu zjawisku – podkreśliła prof. Golonka.
Dr inż. Gabriela Konopka-Cupiał, dyrektorka Centrum Transferu Technologii UJ (CITTRU) zwróciła uwagę, że uczelnia poszukuje partnerów „zainteresowanych dalszym rozwojem platformy i propagowaniem jej w różnych środowiskach”. Dodała, że twórcy StrongUJ zamierzają w najbliższym czasie zautomatyzować procesy modułu diagnostycznego, by „w jednym czasie z platformy mogła korzystać dowolna liczba użytkowników czy podmiotów gospodarczych”.
Z platformy StrongUJ można bezpłatnie korzystać pod adresem internetowym – KLIKNIJ TU.
Badania realizowano w ramach grantów NCN i NCBR. (PAP)