Na nową wystawę do Galerii El

Na nową wystawę do Galerii El
Fot. Adminstrator

Od dziś (29 marca) do 5 maja w Galerii El można podziwiać najnowsze prezentacje, tj. malarstwo Ireneusza Walczaka pt. „Budowanie tożsamości” i rysunek Ireneusza Betlewicza pt. „Chwila obecności”. Rozpoczęcie wernisażu o 18.00. Wstęp wolny.
Ireneusz Walczak jest młodym artystą, który obecnie pracuje jako adiunkt na katowickiej ASP. Kształcił się natomiast w ASP w Krakowie, tam też uzyskał dyplom z wyróżnieniem, a dokładniej w pracowni grafiki warsztatowej prof. Stanisława Kluski.

Oryginalność formy
Motywem przewodnim prac Walczaka jest niejednokrotnie postać ludzka widziana od tyłu, często jedynie jej fragment. Można powiedzieć, że artysta posługuje się „czystymi” skontrastowanymi kolorami, mocną wyrazistą linią oraz zróżnicowaną fakturą.
W poprzednich cyklach malarskich, np. „Mury przeszłości” z lat 1998- 2002 dominuje łagodność, stonowana kolorystyka, utrzymana przeważnie w chłodnej gamie barw.

Człowiek w centrum
Nowa prezentacja „Budowanie tożsamości”, to narracja o człowieku o jego kondycji psycho-fizycznej. Kompozycje malarskie przedstawiają zanurzenie człowieka w otaczającej go rzeczywistości. Opisują niejako jego kontakt ze światem. Jednak spoza pejzaży wewnętrznych, obrazkowych, dostrzec można swoisty „reportaż” o samotności człowieka w świecie. Autor obrazów posługuje się tu ciekawą techniką multiplikacji, tj. oddanie wrażenia odbicia lustrzanego.

Poeta i plastyk
Drugi artysta Ireneusz Betlewicz, urodził się w Ostródzie i od lat cierpi na postępujący zanik mięśni. Od lat 80. prezentuje swoją twórczość plastyczną i poetycką. Należy do Międzynarodowego Związku Artystów Malujących Stopami i Ustami (AMUN) oraz do Stowarzyszenia Autorów Polskich. Betlewicz maluje ustami.
Swoją twórczość literacką i poetycką przedstawia od lat na łamach czasopism takich jak: Tygiel, Quo Vadis, Integracja czy Nowa Okolica Poetów. Wydaje także tomiki poetyckie. Swoje obrazy zaś niejednokrotnie prezentował na wystawach indywidualnych, m.in. w Galerii Nobilis w CKiWM w Elblągu.

Jego cykl „Chwila obecności” charakteryzuje skromność środków technicznych w zestawieniu z bogactwem materii sztuk plastycznych. Betlewicz ogranicza się do wąskiego spectrum możliwości wyrazu, dzięki czemu jego obrazy zyskują na delikatności i lekkości. Na jego rysunek składają się formy realne, jak i te mniej prawdopodobne.

Wystawę można oglądać codziennie w dni powszednie od 10.00 do 18.00, zaś w niedziele od 10.00 do 17.00. Bilety wstępu: 2 i 4 zł.  Agnieszka Światkowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1546

Print Friendly, PDF & Email