MZ: Zaledwie 0,66 proc. w pełni zaszczepionych osób zostało zakażonych koronawirusem

MZ: Zaledwie 0,66 proc. w pełni zaszczepionych osób zostało zakażonych koronawirusem
Fot. Pixabay

Zaledwie 0,66 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 osób zostało zakażonych koronawirusem – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Resort przekazał na Twitterze, że liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką to 1 mln 394 tys. 430. Liczba zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki to 9 tys. 211 przypadków.

MZ podało również, że zgony osób zakażonych po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia wyniosły 1,64 proc. wszystkich odnotowanych przypadków zgonów osób zakażonych. Zgony te – jak zaznaczono – nie były związane ze szczepieniem.

Rządowe dane z piątku mówią, że w Polsce wykonano od grudnia ub.r. ponad 34 mln 806 tys. iniekcji. W pełni zaszczepione – czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson – jest ponad 17 mln 735 tys. osób.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak podnosi, że szczepienia są ważne z punktu widzenia ochrony osób najbardziej zagrożonych ciężką postacią choroby i hospitalizacją, ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa oraz zapobiegania pojawianiu się jego nowych wariantów.

Cessak wskazywał w czwartek, że chociaż skuteczność wszystkich dopuszczonych w Unii Europejskiej i Europejskim Obszarze Gospodarczym szczepionek przeciw COVID-19 jest bardzo wysoka, to żadna szczepionka nie daje pełnej, stuprocentowej skuteczności. – Możliwe jest zatem występowanie zakażeń u osób zaszczepionych, choć wówczas szczepionki mogą w dużym stopniu zapobiegać poważnemu przebiegowi choroby. Ważnym jest również fakt, że tak długo jak wirus krążyć będzie w populacji, tak długo obserwowane będą przypadki infekcji przełomowych i kolejne mutacje – wyjaśniał.

MZ poinformowało w piątek, że badania potwierdziły 172 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło sześć osób. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 mln 883 tys. 796 przypadków. Zmarło 75 tys. 281 chorych z COVID-19. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email