MZ: W Polsce jest 35 izolatoriów, a w nich 3403 miejsca dla chorych na COVID-19

MZ: W Polsce jest 35 izolatoriów, a w nich 3403 miejsca dla chorych na COVID-19
Fot. Pixabay

W Polsce jest 35 izolatoriów, a w nich 3403 miejsca dla chorych na COVID-19 – wynika z zestawienia przekazanego w piątek PAP przez biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Biuro podało również, że według stanu na 16 października w całym kraju było 61 karetek z kapsułami ratowniczymi, 25 karetek do transportu zakażonych i 159 karetek, które kierowane są do pobrania wymazu pacjentom z podejrzeniem COVID-19.

Polsce zorganizowano 35 izolatoriów, w których zapewniono 3403 miejsca dla chorych.

W woj. dolnośląskim w trzech izolatoriach znajdzie się 213 miejsc. Są to: Zajazd „Elit” w Bolesławcu (53 miejsc), Milickie Centrum Medyczne w Miliczu (10) i Hotel Wieniawa we Wrocławiu (150).

W woj. kujawsko-pomorskim w Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA w Ciechocinku zaplanowano 300 miejsc.

W woj. lubelskim w pięciu izolatoriach przeznaczono 282 miejsc. To kolejno: hotel Huzar w Lublinie (167), hotel Delfin w Białej Podlasce (57), pensjonat Bankowy we Włodawie (33), budynek przy ul. Wyzwolenia 138 w Tomaszowie Lubelskim (15) i budynek SP ZOZ, ul. dr A. Rogalińskiego 3 w Łukowie (10).

W woj. lubuskim są cztery izolatoria z 281 miejscami: hotel Gorzów w Gorzowie Wielkopolskim (130), hotel Villa Nova (52) oraz hotel Willa Park w Żaganiu (17) i akademik Wcześniak w Zielonej Górze (82).

W woj. łódzkim przewidziano 128 miejsc w hotelu Reymont w Łodzi.

W woj. małopolskim WM Hotel System w Krakowie dysponuje 319 miejscami.

W woj. opolskim zorganizowano trzy izolatoria z 407 miejscami: Caritas Diecezji Opolskiej Hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu (22), hotel Mercure (170) i hotel DeSilva Premium (215).

W woj. podkarpackim jest 158 miejsc w Centrum Medycznym MEDYK w Jasionce (94 miejsca) i w Centrum Medyczno-Charytatywnym w Przemyślu (64).

W woj. podlaskim przygotowano 343 miejsca w 7 izolatoriach. Są nimi: hotel MOSiR Łomża (16), kompleks hotelowy JARD w Wasilkowie (95), hotel Cztery Pory Roku w Bielsku Podlaskim (47), hotel KARMEL w Augustowie (24), Zespół Placówek Młodzieżowych w Augustowie (11), hotel Holiday w Suwałkach (40) i obiekt noclegowy w Serwach (110).

W woj. pomorskim działa jedno izolatorium w SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA w Sopocie z 310 miejscami.

W woj. śląskim są trzy izolatoria dysponujące 312 miejscami: Ośrodek Muflon w Ustroniu (168), Wojewódzkie Centrum Pediatrii Kubalonka w Istebnej (91) oraz Szpital i Ambulatorium Aresztu Śledczego w Bytomiu (53).

W woj. świętokrzyskim działa jedno izolatorium z 30 miejscami – hotel Sill w Kielcach.

W województwie wielkopolskim 264 miejsca w hotelu Ikar w Poznaniu (264).

W woj. warmińsko-mazurskim jest 26 miejsc w hotelu Promenada w Ostródzie.

W woj. zachodniopomorskim przygotowano 30 miejsc w Regionalnym Centrum Medycznym w Białogardzie.

Izolatoria to miejsca, gdzie przebywać mają osoby, u których stwierdzono chorobę COVID-19, a nie mogą poddać się izolacji w warunkach domowych. Mają one lekkie objawy i nie wymagają hospitalizacji. Wcześniej do izolatorium mogli być też kierowani pacjenci podejrzani o zakażenie, czekający na wynik testu diagnostycznego w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2. Od września do izolatorium pacjenta może skierować również lekarz rodzinny, oprócz lekarza chorób zakaźnych lub innej specjalności, który sprawuje opiekę nad pacjentem.

W przypadku pacjentów z objawami klinicznymi, czyli gorączką, kaszlem, dusznościami lub utratą węchu i smaku, izolacja kończy się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, lecz nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia tych objawów. Pacjenci z osłabionym układem immunologicznym w izolacji mogą pozostawać 20 dni. O przedłużeniu izolacji lub jej zakończeniu decyduje lekarz szpitala, pod opieką którego pozostają osoby w izolatorium.

Pacjenci w izolatoriach mają zapewnioną opiekę medyczną i posiłki, a koszty ich pobytu pokrywa NFZ. W izolatoria przekształcane są m.in. sanatoria, hotele czy akademiki lub budynki przyszpitalne. (PAP)

Klaudia Torchała
Print Friendly, PDF & Email