MZ: Przybędzie 10 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19. Szpital tymczasowy na Okęciu wznowi działalność

MZ: Przybędzie 10 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19. Szpital tymczasowy na Okęciu wznowi działalność
Fot. Pixabay

Do dyspozycji jest teraz w kraju ok. 10 tys. łóżek covidowych, w kolejnych dniach uruchomimy kolejne 10 tys. – poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedział, że Szpital Tymczasowy COVID Okęcie wznowi działalność.

– Liczba osób, które są przyjmowane do szpitali jest dość duża, także osób, które wymagają respiratorów. Nasze plany, przygotowane razem z wojewodami, powodują, że uruchamiamy coraz to nowe łóżka covidowe, kolejne oddziały. Kolejne szpitale tymczasowe także będą uruchamiane, aby łóżek wystarczyło dla wszystkich pacjentów – powiedział w Polsat News Kraska.

– W tej chwili mamy ponad 5 tys. pacjentów na łóżkach covidowych, do dyspozycji mamy ich w kraju 10 tys. W kolejnych dniach uruchamiamy kolejne 10 tys. łóżek dla pacjentów z COViD-19 – przekazał.

Wiceminister, pytany o sytuację w Szpitalu Południowym w Warszawie, podał, że jest praktycznie zapełniony pacjentami, w większości spoza stolicy, lecz z terenu Mazowsza.

– Mieszkańcy Warszawy wyszczepili się i nie chorują w takich ilościach jak pacjenci Mazowsza. Sytuacja jest poważna – ocenił.

Kraska przekazał, że „w uzgodnieniu z ministrem obrony zapadła decyzja, by uruchomić szpital tymczasowy MON-owski, na lotnisku – ten, który poprzednio działał”.

Dla pacjentów z COVID-19 przygotowane są 9 494 łóżka i 964 respiratory. Ministerstwo podało w poniedziałek, że w szpitalach są 5 042 osoby z COVID-19, w tym 444 pacjentów podłączonych do respiratorów. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email