MZ: Do dziś wykonano w Polsce niemal 645 tys. szczepień przeciw COVID-19

MZ: Do dziś wykonano w Polsce niemal 645 tys. szczepień przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

Resort zdrowia poinformował, że liczba wykonanych szczepień wynosi 644 999. Najwięcej osób jak dotąd zaszczepiono w województwie mazowieckim.

Po godz. 10:30 Ministerstwo Zdrowia przekazało, że do dziś wykonano 644 99 szczepień. W ciągu minionej doby zaszczepiono 49 043 osoby.

Aktualnie do punktów medycznych dostarczono 789 588 dawek (część szpitali węzłowych otrzymała już drugą dawkę). Do tej pory zutylizowano 1 905 dawek (chodzi m.in. o sytuację, w której np. fiolka spadnie, zostanie uszkodzona w trakcie transportu lub nie uda się pobrać z fiolki tzw. szóstej dawki). Do dziś zarejestrowano 283 niepożądane odczyny poszczepienne.

Dotychczas najwięcej szczepień wykonano w województwie mazowieckim –  101 818.

Aktualnie trwają szczepienia tzw. „grupy zero”. Szczepionki przyjmują pracownicy szpitali węzłowych, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych. W poniedziałek rozpoczęły się szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej.

W „grupie zero” uprawnieni do szczepień są jeszcze pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych, a także rodzice hospitalizowanych wcześniaków. Wspomniana grupa mogła dokonywać zgłoszeń na szczepienia do 14 stycznia.

Od piątku (15 stycznia) na szczepienia mogły rejestrować się osoby z tzw. „grupy pierwszej” – te powyżej 80. roku życia. Dziś (22 stycznia) ruszyła rejestracja na szczepienia osób w wieku od 70 do 79 lat. Szczepienia zarówno osób 80+ jak i 70+ ruszają 25 stycznia.

MM
Print Friendly, PDF & Email