MZ: Blisko 25 tys. osób w programie Domowej Opieki Medycznej korzysta z pulsoksymetrów

MZ: Blisko 25 tys. osób w programie Domowej Opieki Medycznej korzysta z pulsoksymetrów
Fot. Pixabay

W programie Domowej Opieki Medycznej jest obecnie blisko 25 tys. osób zakażonych koronawirusem, których stan zdrowia jest monitorowany m.in. przy użyciu pulsoksymetrów – poinformował w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Program DOM dla osób zakażonych koronawirusem ma umożliwić szybkie wykrycie pacjentów, którzy są w izolacji domowej, a ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne. Do zdalnego monitoringu stanu zdrowia potrzebny jest pulsoksymetr i system PulsoCare.

– Na dziś blisko 25 tys. osób jest już w programie Domowej Opieki Medycznej. (…) Gorący apel do wszystkich osób poniżej 55. roku życia, bo dziś w systemie DOM dominują osoby powyżej 55. roku życia, zapisywane z automatu. (…) Apel do wszystkich, którzy mają pozytywny wynik i mniej niż 55 lat, by zgłaszali chęć wejścia do Domowej Opieki Medycznej – powiedział rzecznik resortu zdrowia.

Jest to – jak akcentował Andrusiewicz – bardzo ważne, ponieważ może uchronić społeczeństwo przed dużą liczbą zgonów.

– Ta duża liczba zgonów często wynika z tego, że późno trafiamy do szpitala. I to nie tylko osoby starsze. Umierają także osoby młode, stąd apel – zaznaczył Andrusiewicz.

Do programu automatycznie włączani są pacjenci, którzy kończyli 55 lat. Pełnoletni chorzy do 55. roku życia mogą dołączyć wypełniając formularz na stronie resortu lub zostać zakwalifikowani przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie, nakładane na palec wskazujący. Pomiar jest prosty i bezinwazyjny. Pulsoksymetr mierzy m.in. saturację, czyli nasycenie krwi tlenem. Wykonując pomiar, należy pamiętać, by robić go w pozycji siedzącej, po kilku minutach odpoczynku. Przed pomiarem należy umyć ręce i dokładnie je wysuszyć. Korzystając z pulsoksymetru nie można mieć pomalowanych paznokci. Na nieprawidłowy pomiar może wpływać m.in. ruch palca podczas pomiaru oraz zbyt długie paznokcie. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email