Przed budynkiem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie trwa akcja edukacyjna dla mieszkańców regionu, uświadamiająca znaczenie mycia i dezynfekcji rąk.
„Zjednoczmy się dla bezpieczeństwa, myjmy ręce,” – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Higieny Rąk. Celem obchodów święta jest, przypomnienie mieszkańcom Warmii i Mazur oraz turystom o tym, że dbanie o zdrowie poprzez higienę rąk jest jedną z podstawowych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu chorób oraz, że w 50% nasze zachowania i przyzwyczajenia wpływają na nasze zdrowie.
Podczas wydarzenia przed budynkiem Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Olsztynie’ rozstawione będą umywalki, gdzie każdy z uczestników będzie mógł umyć ręce i sprawdzić czy dobrze to zrobił. Wszystko poprzedzone będzie instruktażami i wykładami na temat ewentualnego zmywania z rąk zarazków i brudu.
Tradycyjnie już odbyło się także ustanowienie rekordu w liczbie osób, które w trakcie akcji zdezynfekowały ręce zgodnie z techniką.
– Pomimo nasilonych działań edukacyjnych w czasie trwania pandemii COVID-19, które zwracały uwagę na higienę rąk, nie każdy z nas myje ręce dostatecznie często i nie robi tego w sposób prawidłowy. Niektórzy jako zamiennik mycia rąk preferują tylko dezynfekcję. Organizowana przez nas akcja będzie dobrą okazją do zweryfikowania swojej wiedzy i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, dotyczących higieny rąk – informują pracownicy WSSE w Olsztynie.
Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2016 roku przez WIN/Gallup International, wiodącego na świecie stowarzyszenia badającego rynki i przeprowadzającego ankiety, aż 60% mężczyzn nie myje rąk po skorzystaniu z toalety. W Holandii na przykład dopiero co drugi użytkownik toalety decyduje się na umycie rąk, używając mydła. Czy w Polsce w 2022 roku świadomość znaczenia mycia i higieny rąk jest już na wyższym poziomie? Na to pytanie miała odpowiedzieć anonimowa ankieta dotycząca mycia rąk zorganizowana przez WSSE w Olsztynie.
W ramach akcji ogłoszony został również konkurs plastyczny dla dzieci. Uczestnicy mieli przygotować pracę w formacie A3 dowolną techniką plastyczną. Z przedszkoli wpłynęło 49 prac plastycznych, a uczniowie szkół podstawowych nadesłali 54 prace.
Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:
Zwycięzcy w kategorii „Przedszkola”:
I miejsce – Jakub Siemież, 5 lat Przedszkole nr 13, Elbląg
II miejsce – Maja Banacka, 6 lat Oddział Przedszkolny, Szkoła Podstawowa w Zajączkowie
III miejsce – Filip Nikoniuk, 6 lat Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Senatu RP w Braniewie
Wyróżnienia:
– Antoni Siedlecki, 6 lat Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Twardowskiego w Olecku
– Weronika Wiszniewska, 6 lat Przedszkole Miejskie w Górowie Iławeckim
Zwycięzcy w kategorii „Szkoły Podstawowe”:
I miejsce – Natalia Kiluk, 7 lat Szkoła Podstawowa nr 3 w Ełku im. Henryka Sienkiewicza
II miejsce – Krzysztof Łopacki, 7 lat Szkoła Podstawowa w Nakomiadach
III miejsce – Aleksandra Wiszka, 8 lat Szkoła Podstawowa im. J. Tressenberga w Pozezdrzu
Wyróżnienia:
– Hubert Kramkowski, 10 lat
Szkoła Podstawowa w Żytkiejnach
– Maja Grzegorczyk, 9 lat
Szkoła Podstawowa nr 5 w Olsztynie
Organizatorami konkursu byli: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie, powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne województwa warmińsko-mazurskiego oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Higieny i Zdrowia Publicznego w Olsztynie.