Muzyka z kawą w tle – piątkowy koncert EOK

Muzyka z kawą w tle – piątkowy koncert EOK
Fot. Adminstrator

Jak uczeń bez jedynki, jak żołnierz bez karabinu, tak kompozytor bez kawy – mistrzowie partytury nie wyobrażają sobie życia bez małej czarnej. Przykładów z historii muzyki jest bez liku: Ludwig van Beethoven musiał zawsze mieć pod ręką kawę, i to złożoną z sześćdziesięciu ziarenek, zaś dla Franza Schuberta inspirację stanowiło kręcenie kawowym młynkiem. A Jan Sebastiana Bach? Jego związki z kofeiną poznamy dzięki Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej już w najbliższy piątek.

W Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych wysłuchamy bowiem arii „Heute noch” z bachowskiej „Kantaty o kawie”. To historia rodziny: ojca – Schlendriana i córki – Lieschen, uzależnionej od tytułowego trunku. W mieszczańskim świecie tego pierwszego nie ma miejsca na kawę i do jej odstawienia Schlendrian próbuje namówić swoją latorośl. Czy ta sztuka mu się powiedzie? Przekonamy się za sprawą jednej z najciekawszych polskich sopranistek, Magdaleny Schabowskiej.

W związku zaś z tym, że muzycznych akcentów znad Wisły nigdy dość, Sala Koncertowa wypełni się kompozycjami Stanisława Moniuszki, Henryka Mikołaja Góreckiego i Grażyny Bacewicz. Wszystkie utwory artyści wykonają pod batutą Macieja Żółtowskiego – dyrygenta, którego nazwisko jest równie znane w Warszawie i w Nikozji. Jako pierwszy dyrygent Cyprus State Orchestra, poprowadził bowiem ponad 80 koncertów, przedstawień baletowych i operowych zespołu.

18.10.2019 (piątek), godz. 19:00 – Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wykonawcy:

  • Maciej Żółtowski – dyrygent
  • Magdalena Schabowska – sopran
  • Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.

  • S. Moniuszko – Bajka
  • S. Moniuszko – wybrane pieśni
  • J. S. Bach – aria „Heute noch” z „Kantaty o kawie”
  • H. M. Górecki -Trzy utwory w dawnym stylu
  • G. Bacewicz – Koncert na orkiestrę smyczkową

Rezerwacje:

Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www.eok.elblag.eu.
Bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy).

Sprawdź zniżki z Elbląską Kartą Dużej Rodziny.

Źródło: elblag.eu
Print Friendly, PDF & Email