Muzeum w Krzemionkach Opatowskich dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

Muzeum w Krzemionkach Opatowskich dostępne dla osób z niepełnosprawnościami
fot. krzemionki.pl

Właśnie zakończył się projekt pn. „Zwiększenie dostępności do Muzeum Historyczno-Archeologiczne” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zakres inwestycji obejmował teren dwóch oddziałów MHA tj. Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki oraz Pałacu Wielopolskich. Głównym celem projektu było przede wszystkim zlikwidowanie barier dla osób z niepełnosprawnościami oraz umożliwienia im zwiedzania oddziałów Muzeum.

Dzięki przeprowadzonej modernizacji i zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań osoby z ww. grup mogą bez przeszkód zwiedzać trasę podziemną oraz wystawę stałą w Krzemionkach, poruszać się na wszystkich poziomach Pałacu Wielopolskich, a także uczestniczyć w proponowanych zajęciach i wydarzeniach. W Krzemionkach powstał specjalny odcinek trasy, umożliwiający osobom na wózkach inwalidzkich zwiedzanie pradziejowych kopalń. Dzięki windzie wybudowanej w obrębie szybu Zenon osoby mające problem z poruszaniem się będą mogły zjechać do kopalni i obejrzeć wyrobiska ukształtowane kilka tysięcy lat temu przez górników krzemienia pasiastego. Należy dodać, że takiego udogodnienia nie posiadają inne pradziejowe kopalnie w Europie. Likwidacji barier związanych z przemieszczaniem się pomiędzy trzema poziomami dokonano także poprzez budowę windy w Pałacu Wielopolskich. Tam też zaprojektowano plany tyflograficzne, w tym jeden udźwiękowiony, które ułatwiają poruszanie się osobom z dysfunkcjami wzroku. Dzięki tym rozwiązaniom osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość zapoznania się z przestrzenią Pałacu Wielopolskich, usłyszą także podstawowe informacje na temat zabytku i prac wykonanych podczas realizacji projektu.

Osoby z dysfunkcjami mają możliwość dotknięcia replik zabytków podczas zwiedzania nowo wybudowanej wystawy „Władcy Krzemienia”. Powstały napisy z zastosowaniem dużej czcionki i pisma Brajla. Trasa zwiedzania ekspozycji dostosowana jest do rozmiarów wózków inwalidzkich oraz nie występują na niej utrudnienia w postaci nierówności czy barier. Jest ona też udźwiękowiona. Takie rozwiązanie ułatwia też zwiedzanie osobom mającym trudności z czytaniem i rozumieniem treści. Wydzielone zostały strefy aktywne za pomocą farby z granulatem wyczuwalnym pod stopami. W kioskach multimedialnych umieszczono rozszerzoną wersję informacji o ekspozycji dla osób szczególnie zainteresowanych jej tematyką. Zastosowano w nich dużą czcionkę jako ułatwienie dla osób słabowidzących.

Zajęcia i warsztaty prowadzone na zrekonstruowanej osadzie pradziejowej pozwalają osobom z dysfunkcjami możliwość pobytu w otoczeniu zbliżonym do warunków życia kilka tysięcy lat temu. Po wejściu do rekonstrukcji poszczególnych domostw, zwiedzający mogą poznać budulec czy charakter wyposażenia pomieszczeń także za pomocą dotyku. Udostępnione przez opiekuna repliki narzędzi i innych przedmiotów pozwalają na lepsze poznanie neolitu i wczesnej epoki brązu, czyli okresów eksploatacji pola górniczego w Krzemionkach. Zwiedzanie obiektów następuje po uprzedniej rezerwacji, która dotyczy wszystkich odwiedzających.

Print Friendly, PDF & Email