Muzeum Narodowe w Warszawie stało się bardziej dostępne

Muzeum Narodowe w Warszawie stało się bardziej dostępne
fot. wikipedia.pl

Wraz z Nowym Rokiem dzięki ministerialnym funduszom przestrzeń Muzeum Narodowego w Warszawie stanie się bardziej dostępna to nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami.

Na ciężkich drzwiach wejściowych zamontowano siłowniki, które otwierają drzwi automatycznie. W kasach, informacji i szatniach, a także w Kinie MUZ i sali edukacyjnej zainstalowano pętle indukcyjne, dzięki którym osoby słabosłyszące mogą bez przeszkód porozumieć się z pracownikami pierwszego kontaktu. Odnaleźć je można również we wszystkich oddziałach Muzeum. Z myślą o osobach słabowidzących i niewidomych przygotowano plan tyflograficzny (dotykowy) Muzeum. W holu głównym oraz Galerii Faras znalazły się nowe zestawy wygodnych siedzisk.

Muzeum wyszło też naprzeciw potrzebom rodziców z małymi dziećmi oraz osób w spektrum autyzmu. Wprost z Galerii Sztuki XIX Wieku przejść można do „pokoju wyciszenia” – miejsca odpowiedniego, by odpocząć, przewinąć lub nakarmić dziecko. Znaleźć tam można m. in. słuchawki wygłuszające czy zabawki sensoryczne. W Galeriach Muzeum można skorzystać ze specjalistycznych i elektronicznych lup, które wspomogą słabowidzących w cieszeniu się każdym detalem dzieł sztuki.

Muzeum Narodowe w Warszawie
Print Friendly, PDF & Email