Müller: W rządzie nie ma jeszcze konsensusu, co do terminu obowiązku szczepień dla medyków i służb mundurowych

Müller: W rządzie nie ma jeszcze konsensusu, co do terminu obowiązku szczepień dla medyków i służb mundurowych
Fot. Adam Guz / KPRM

Regulacje dotyczące obowiązkowych szczepień dla medyków miałyby zacząć obowiązywać między lutym a marcem. Jeżeli chodzi o nauczycieli i służby mundurowe, to w rządzie nie ma jeszcze konsensusu, co do terminu wprowadzenia tych przepisów – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w ub. wtorek, że resort od 1 marca 2022 r. będzie chciał wprowadzić obowiązek szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ocenił, że obowiązek szczepień dla tych trzech grup należy przedyskutować. Podkreślił, że „trzeba do tego podchodzić racjonalnie”.

Rzecznik rządu był pytany w środę w Radiu ZET, od kiedy zatem będzie obowiązkowe szczepienie dla nauczycieli, służb mundurowych i medyków.

– Jeżeli chodzi o regulacje dotyczące medyków, to one miałyby obowiązywać, o ile dobrze pamiętam, między lutym a marcem – powiedział. Mówił, że chodzi o „możliwość wprowadzenia przez szefa instytucji medycznej obowiązku wobec swoich pracowników w zakresie szczepień”.

– Natomiast, jeżeli chodzi o kwestię nauczycieli i służb mundurowych, to tutaj w rządzie nie ma jeszcze konsensusu co do terminu wprowadzenia tych przepisów. Liczę na to, że przede wszystkim też sama zapowiedź tego wygeneruje już w tym czasie większą liczbę zaszczepionych – powiedział Müller.

Mówił, że chodzi o przygotowanie takich przepisów, „które również nie doprowadzą na przykład do problemów w funkcjonowaniu tych podmiotów, o których mówimy, czyli chociażby o szkołach czy przedszkolach”.

Na pytanie, czy wcale nie jest przesądzone, że nauczyciele będą musieli zaszczepić się od 1 marca, Müller odparł, że „nie jest przesądzone, że będzie to obligatoryjne”. – Chociaż większość myślę, że jest przekonana, że to jest rozwiązanie dobre, czekamy na debatę na poziomie rządowym i wtedy będziemy finalizować te rozwiązania w jedną lub druga stronę – powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że nic mu nie wiadomo, aby ministrowie obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji – którzy kierują służbami mundurowymi – byli krytyczni wobec zapowiadanych przez Niedzielskiego rozwiązań. (PAP)

Karol Kostrzewa
Print Friendly, PDF & Email