Müller: Możliwe, że w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione zmiany limitów dot. sklepów i miejsc kultu religijnego

Müller: Możliwe, że w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione zmiany limitów dot. sklepów i miejsc kultu religijnego
Fot. Anna Shvets / Pexels

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w czwartek, że spodziewa się, iż w przyszłym tygodniu, oprócz planu odmrażania poszczególnych obszarów gospodarki, zostaną przedstawione „nieco zmienione” limity w miejscach takich jak sklepy czy miejsca kultu religijnego.

Müller był pytany w czwartek w programie „Tłit” w Wp.pl o potencjalne łagodzenie obostrzeń, m.in. dotyczących zniesienia noszenia maseczek na zewnątrz; dopytywano go czy byłoby to możliwe w drugiej połowie maja.

Rzecznik odpowiedział, że „za jakiś czas taki ruch będzie podjęty”. Wskazał w tym kontekście na dwa aspekty – nadal wysoką liczbę zakażeń, co sprawia, że na razie rekomendacja jest taka, by noszenie maseczek było obowiązkowe także na zewnątrz oraz na konieczność noszenia ich w przestrzeniach zamkniętych, zwłaszcza w komunikacji miejskiej.

Dlatego – mówił – „takich deklaracji jeszcze nie chciałby składać”, biorąc pod uwagę kolejne fale i mutacje COVID-19. Dodał, że w okresie letnim, jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to „z maseczkami się pożegnamy”.

– Za tydzień chcemy ogłosić nieco bardziej długoplanowe, kilkutygodniowe plany odmrażania, które będą wskazywały na sektory, które na konkretnych etapach będą odmrażane, a z drugiej strony daty lub parametry (…) które są warunkiem otwarcia danej branży. Na pewno poznamy te warunki dla wesel, dla spotkań w szerszym gronie rodzinnym, dla być może restauracji również na świeżym powietrzu, dla wydarzeń sportowych w szerszym zakresie – powiedział.

Pytany, czy realne jest umożliwienie w drugiej połowie maja otwarcia ogródków przy restauracjach i kawiarniach, powiedział, że jego zdaniem to wariant realny, ale nadal pod znakiem zapytania, bo – jak podkreślił – wszystko zależy tu od sytuacji epidemicznej.

Kolejne pytanie dotyczyło wesel w 2021 r. w miesiącach letnich. Rzecznik rządu powiedział, że w tej sprawie „nie może dać gwarancji”, że nie będzie ograniczenia liczby osób, ale – jak zaznaczył – sytuacja będzie łatwiejsza ze względu na większą liczbę Polaków, którzy do tego czasu zostaną zaszczepieni.

Padło też pytanie o zbliżający się czas komunii świetych.

– Jeśli chodzi o msze święte, limity są ustalone. One wraz z obniżającą się liczbą zakażeń będą się nieco polepszały – więcej osób będzie mogło uczestniczyć we mszach świętych, czy w innych miejscach również pojawiać się, jak sklepy wielkopowierzchniowe i tak dalej. Spodziewam się, że w przyszłym tygodniu, oprócz tego planu odmrażania poszczególnych obszarów gospodarki, również nieco zmienią się limity pod kątem właśnie miejsc takich jak sklepy czy miejsca kultu religijnego – poinformował rzecznik rządu.

– Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, to stopniowo będziemy chcieli te regulacje zmieniać. Ale nie wykluczam, że podobnie jak teraz, będą miały one charakter regionalny – podkreślił Müller.

Pytany o kwestię funduszu kompensacyjnego dla osób, które się zaszczepiły i mają tego efekty uboczne, rzecznik rządu podkreślił, że prace nad nim „były już bardzo zaawansowane”. Podkreślał, że więcej informacji w sprawie może udzielić resort zdrowia.

Rzecznika rządu spytano także o doniesienia medialne dotyczące przypadków fałszywych szczepionek Pfizera, które zostały skonfiskowane w Meksyku i w Polsce w kontekście tego, czy fałszywe szczepionki mogły trafić do oficjalnego obiegu. – Absolutnie nie ma takiej sytuacji, by w punktach szczepień organizowanych przez państwo były takie szczepionki. Jak rozumiem – z tych informacji, które się pojawiły – ktoś próbował oszukać ludzi, posiadając fałszywy preparat – mówił Müller. Zapewnił, że osoby szczepiące się w punktach szczepień mogą czuć się bezpiecznie.

– To preparat, który jest certyfikowany, sprawdzony. Główny Inspektor Farmaceutyczny zawsze czuwa nad tym, by tak było – podkreślił Müller. (PAP)

Wiktoria Nicałek

Print Friendly, PDF & Email